PolskaStudenci ruszają na poszukiwania grobów

Studenci ruszają na poszukiwania grobów

Kilkudziesięciu studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ponownie prowadzi poszukiwania i inwentaryzację grobów wojennych na terenie Małopolski. Odnalezione obiekty będą wpisane do internetowej bazy grobów wojennych.

Rzeczniczka wojewody małopolskiego Małgorzata Woźniak poinformowała, że studenci zajmują się miejscami pochówku na zlecenie wojewody Jerzego Millera, w ramach obozów naukowych. Wojewoda przeznaczył na nie w tym roku 32 tys. zł.

Obecnie studenci pracują nad weryfikacją grobów wojennych w Krakowie i powiecie krakowskim. W połowie sierpnia część z nich pojedzie do powiatu nowosądeckiego.

Współpraca z Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Pedagogicznym trwa już drugi rok. W ubiegłym roku studenci weryfikowali groby znajdujące się w powiatach: bocheńskim, suskim, wadowickim, gorlickim, tatrzańskim i nowotarskim. Badali lokalne archiwa, odwiedzali cmentarze, rozmawiali z mieszkańcami.

Jak podkreśliła Woźniak, praca studentów UJ przyniosła dodatkowe niespodziewane efekty - odnaleźli oni 49 nieznanych grobów wojennych w powiatach tatrzańskim i nowotarskim.

Wśród odnalezionych obiektów znajdują się m.in. mogiła ofiary terroru stalinowskiego w Jabłonce, mogiła ofiar terroru hitlerowskiego w Harklowej, kwatera wojenna żołnierzy niemieckich w Podwilku oraz mogiła zbiorowa żołnierzy rosyjskich i niemieckich w Lipnicy Wielkiej.

Wiele spośród odnalezionych grobów znajduje się w miejscach nieoznaczonych, np. mogiły zbiorowe ofiar terroru hitlerowskiego na cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu, mogiły zbiorowe Żydów na cmentarzu w Krościenku, mogiła zbiorowa żołnierzy niemieckich z II wojny światowej w Gronkowie. Miejsca te znajdują się przeważnie na terenach okolicznych lasów i łąk. O ich istnieniu studenci dowiadywali się przede wszystkim z relacji mieszkańców.

Wszystkie mogiły wpisywane są do uruchomionej w połowie zeszłego roku Małopolskiej Internetowej Bazy Grobów Wojennych, działającej pod adresem www.malopolska.uw.gov.pl/grobywojenne.

Zawiera ona opisy około 1000 obiektów grobownictwa wojennego - usytuowanych na terenie całego regionu - od czasów najazdu szwedzkiego po okres stalinowski.

Każdy obiekt jest zilustrowany zdjęciem i dokładnie opisany. W opisach grobów znajdują się informacje dotyczące m.in. narodowości pochowanych, przynależności do formacji bojowej oraz daty śmierci. Zawartość bazy jest cały czas uzupełniana.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)