PolskaStudenci pomogą Polakom na Syberii

Studenci pomogą Polakom na Syberii

Studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy w poniedziałek wyruszą z Legnicy na wyprawę naukową na Ałtaj, organizują jednocześnie pomoc dla Polaków zamieszkujących Syberię.

Rodakom przebywającym u celu naszej podróży przekażemy pieniądze i pomoc rzeczową - powiedziała Olga Krasecka z legnickiej filii Politechniki Wrocławskiej.

Jak zaznaczyła, z myślą tej akcji charytatywnej od kilku miesięcy w Legnicy zbierane były dary. Organizatorom udało się zebrać m.in. materiały i książki w języku polskim, w tym literaturę piękną, pozycje z geografii i historii, albumy, a także filmy i muzykę na CD, sprzęt AGD i RTV oraz zabawki i upominki.

Nawiązaliśmy kontakt z księdzem Andrzejem Obuchowskim z Misji Katolickiej w Bijsku, który jest opiekunem tamtejszej Polonii, i uzgodniliśmy z nim m.in. organizację wieczoru polskiego dla młodzieży polonijnej, podczas którego odbędzie degustacja potraw i wyrobów polskich, oraz obiecaliśmy pomoc przy rekonstrukcji miejscowego kościoła. W tym celu zbieraliśmy też materiały budowlane - powiedziała Krasecka.

Wyprawa członków Studenckiego Koła Naukowego Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej w rejon centralnej Azji, na południu Syberii, ma na celu zbadanie Gór Ałtajskich.

To niezwykle interesujący obszar i to zarówno geologicznego, jak i górniczego punktu widzenia, a u nas szkoleni są specjaliści właśnie w tych dziedzinach - podkreśliła Krasecka.

Masyw górski Ałtaju pozwoli młodym naukowcom zapoznać się z morfologią i procesami kształtującymi typowo alpejską jednostkę górską. Spływ rzekami Czuja i Katuń ma im przybliżyć zachowanie dużych rzek górskich. W planie wyprawy jest wejście na jeden z największych lodowców Ałtaju - Wielki Aktru, co umożliwi obserwacje formy lodowców górskich.

Studenci będą też m.in. badać wody termalne, obserwować proces płukania złota oraz zbierać minerały. W ramach wyprawy przewidziana jest wizyta w największym w Górnym Ałtaju zakładzie górniczym wydobywającym złoto oraz zwiedzanie okolicznych uzdrowisk.

W drodze do Gór Ałtajskich Polacy spotkają się ze studentami innych uczelni, m.in. z Kijowa.(ab)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)