Trwa ładowanie...
d17d0pe

Studenci Politechniki stworzyli symulator lotu szybowca

Studenci Koła Naukowego Lotników Politechniki Warszawskiej są twórcami symulatora lotu szybowca - syMELator2. Ma on wykorzystywany podczas szkolenia szybowcowego.

d17d0pe
d17d0pe

- Wiernie odtworzona kabina, mieszcząca się w powypadkowym kadłubie szybowca Pirat, nie jest jedynym jego atutem. Realizm symulatora jest wystarczający, by ćwiczyć poprawność wykonywania manewrów oraz taktyki przelotowe lotu szybowcem. Młody adept lotnictwa może oswoić się z pozycją pilota podczas lotu, rozmieszczeniem przyrządów w kabinie oraz nabrać dobrych lotniczych nawyków. Dzięki niemu każdy użytkownik może poznać swoje możliwość i ograniczenia - mówi Adam Łęski z Koła Naukowego Lotników PW.

Symulator wyposażony jest w system nagłaśniający, który znacząco wpływa na doznania podczas lotu. Obecnie trwają prace nad wyposażeniem symulatora w dodatkowe ekrany, które bardzo znacząco mają wpłynąć na realizm lotu, gdyż zapewniać będą one sferyczny widok podobny to tego, który pilot ma w prawdziwym szybowcu. Prace projektowe i obliczeniowe trwają również nad platformą, na którą zostanie przeniesiony symulator - początkowo z dwoma stopniami swobody. Będzie to nowatorska platforma, dotychczas niespotykana w symulatorach lotu - wyjaśnia Adam Łęski.

Symulatory lotu są urządzeniami, które mają na celu jak najwierniej odwzorować lot statkiem powietrznym. Te najbardziej zaawansowane bywają często repliką kokpitu o prawdziwych wymiarach, umieszczoną na platformie hydraulicznej. Wszystko to połączone jest z zaawansowanym komputerem i układem odpowiedzialnym za wizualizacje lotu. Symulatory te stosuje się do szkolenia pilotów, do ćwiczenia prowadzenia samolotu według przyrządów oraz do nauki radionawigacji. W znacznym stopniu wpływają one na bezpieczeństwo oraz zmniejszenie kosztów nauki. Bez odrywania się od ziemi pozwalają na wyrobienie dobrych nawyków oraz poznanie swoich możliwości i ograniczeń.

d17d0pe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17d0pe
Więcej tematów