PolskaStudenci architektury zajmą się zagospodarowaniem brzegów Wisły

Studenci architektury zajmą się zagospodarowaniem brzegów Wisły

Projekty zagospodarowania brzegów Wisły w
centrum Warszawy będą jednym z efektów międzynarodowych warsztatów
studentów architektury krajobrazu, zainaugurowanych w
w Warszawie.

Odbywająca się w tym roku w Polsce doroczna konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury Krajobrazu ELASA (European Landscape Architecture Student Association) ma na celu zapoznanie kilkudziesięciu studentów z różnych krajów ze sposobami zagospodarowania brzegów Wisły i z problemami, jakie się z tym wiążą.

Duża rzeka przepływająca przez cały kraj, zarówno przez miasta jak i przez tereny wiejskie, to charakterystyczny element krajobrazu Polski, ale też wielu innych krajów europejskich. Dobieraliśmy temat warsztatów tak, aby był on uniwersalny, aby wiedza zdobyta w Polsce przydała się studentom z innych krajów - powiedziała jedna z organizatorek konferencji Ewa Kołaczyńska, absolwentka architektury krajobrazu w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Jak tłumaczyła, uczestnicy zjazdu odbędą wiele wycieczek brzegami Wisły od ujścia rzeki do górnego jej biegu. Zobaczą jak wygląda rzeka na terenach wiejskich, zapoznają się też z jej brzegami w dużych miastach, m.in. w Warszawie i w Krakowie.

W Warszawie studenci będą pracować nad projektami zagospodarowania lewego brzegu Wisły w centrum miasta - między mostem Świętokrzyskim a Gdańskim.

Kołaczyńska podkreśliła, że obecnie brzegi Wisły w Warszawie są praktycznie niedostępne dla mieszkańców. Prawy brzeg jest dziki i zarośnięty krzewami i drzewami. Lewy brzeg został zabudowany, ale ludziom nie jest ani łatwo, ani miło chodzić po wielkich betonowych schodach, na których nie ma ławek czy miejsc do dogodnego podziwiania panoramy starówki czy malowniczego praskiego brzegu.

Rozwiązaniem byłoby zbudowanie nad rzeką bulwarów spacerowych, wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę, tzn. ławki czy punkty widokowe. Ponadto powinny tam być też elementy ozdobne, np. fontanny - powiedziała Kołaczyńska.

Jak dodała, w trakcie warsztatów studenci przyjrzą się też lewobrzeżnej panoramie miasta z perspektywy rzeki. Ich zadaniem będzie też zaproponowanie ewentualnych zmian w krajobrazie miasta widzianym z perspektywy rzeki. Swoje spostrzeżenia przedstawią w formie plakatów, które przekażą władzom miasta.

Konferencja ELASA została zainaugurowana w poniedziałek wycieczką studentów statkiem po Wiśle w Warszawie i wystawą prac artystycznych, które uczestnicy konferencji przywieźli ze sobą - obrazów fotografii i filmów, pod wspólnym tytułem "Krajobrazy w ruchu". Zjazd potrwa do 6 września.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)