PolskaStrona internetowa dla kobiet obawiających się ginekologa

Strona internetowa dla kobiet obawiających się ginekologa

Powstała strona internetowa dla kobiet obawiających się wizyty u ginekologa. Wiedza o tym, jak powinna przebiegać taka wizyta, może zmniejszyć opory młodych kobiet przed regularną kontrolą swojego zdrowia - uważają specjaliści.

05.03.2004 16:30

Pod adresem "www.pierwszawizyta.pl" młode kobiety, które jeszcze nie były u ginekologa, mogą zapoznać się z poszczególnymi etapami wizyty, uzyskać porady, jak się do niej przygotować, i znaleźć sugestie odnośnie pytań, które mogą zadać lekarzowi - np. na temat zaburzeń miesiączki, metod zapobiegania niechcianej ciąży, chorób przenoszonych drogą płciową.

Strona jest interaktywna, pomyślana na zasadzie prowadzenia dialogu z przyjaciółką, która przekonuje, by się nie bać, informuje, co może się zdarzyć podczas wizyty i jaki jest jej cel. Jej zadaniem jest pomóc młodym kobietom zrozumieć, jak funkcjonuje ich ciało i jak o nie dbać, zredukować lęk i zachęcić kobiety do regularnych wizyt u ginekologa.

"Kobiety często nie mają świadomości, jak ważne są regularne wizyty u ginekologa. Często mogą one ratować życie, bo np. pozwalają wykryć nowotwory we wczesnym stadium, na którym możliwe jest jeszcze skuteczne leczenie" - podkreślił na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie ginekolog położnik, dr Ryszard Rutkowski.

Lekarz powinien zdawać sobie sprawę, że pierwsza wizyta u ginekologa jako nagłe wkroczenie w intymność kobiety jest wyjątkowo trudna i może zaważyć na chęci lub niechęci do dalszych wizyt. Dlatego tak ważny jest jej przebieg, atmosfera i zachowanie lekarza, który swoim spokojem i wyrozumiałym podejściem powinien wzbudzić zaufanie pacjentki - zaznaczył Rutkowski.

"Na wstępie lekarz powinien przeprowadzić z pacjentką wywiad medyczny. W czasie samego badania powinien przede wszystkim zadbać o to, by zminimalizować nieprzyjemne doznania, by badanie było bezbolesne. Dobrze jest też, gdy wyjaśnia, jaki narząd bada" - powiedział dr Rutkowski.

Zaznaczył, że bardzo ważne jest, by po badaniu poinformować kobietę o stanie jej zdrowia, a w razie potrzeby zalecić dodatkowe testy i zaproponować leczenie. Ważną rolą ginekologa powinno też być udzielanie wyczerpujących informacji na temat możliwości stosowania antykoncepcji, przeciwwskazań wobec niej i ewentualnych skutków niepożądanych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)