PolskaStresujący seks

Stresujący seks

66% badanych Polaków w wieku 15-49 lat przyznaje, że spotkało się z obawami związanymi z pożyciem intymnym lub napotkało na trudności w czasie jego trwania. Do obaw lub trudności związanych
ze współżyciem przyznało się także niewiele mniej kobiet - 63%. Aż 31% ankietowanych wśród najważniejszych czynników wpływających na powstawanie obaw i trudności seksualnych wskazało stres i zmęczenie. Okazało się także, iż dla mężczyzn źródełem stresu może być również sam seks z nowym partnerem. Badanie przeprowadził TNS OBOP.

Wśród najważniejszych czynników wpływających na powstawanie obaw i trudności seksualnych wskazywano: zmęczenie i stres (31%), złe samopoczucie i choroba (29%), jak również obecność innych osób w domu (19%). Czynniki wymieniane na pierwszym i drugim miejscu (zmęczenie i stres oraz złe samopoczucie i choroba) są zgodnie wskazywane zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, ale już trzeci z czynników zmienia się w zależności od płci badanych.

Podczas, gdy kobiety na trzecim miejscu wskazują obecność innych osób w domu jako czynnik wpływający na pojawienie się trudności, mężczyźni wskazują tu na zupełnie inną przyczynę, określoną w badaniu jako "nowy partner". "Badania potwierdzają powszechnie znaną opinię, że dla kobiety podczas współżycia najważniejszy jest komfort. Od mężczyzny, tradycyjnie, wymaga się większej sprawności seksualnej, dlatego nowa partnerka niewątpliwie może wpływać stresująco na mężczyznę, który dba o swój dobry wizerunek" - mówi dr Zbigniew Izdebski, seksuolog.

Wyniki badania wskazują także, że obawy związane z seksem w innym stopniu dotyczą grup o różnym wykształceniu. Generalnie wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia, coraz większy wpływ ma zmęczenie, stres, czy fizyczne złe samopoczucie, co można łączyć z bardziej dynamicznym trybem życia. Zmęczenie i stres ma najczęstszy wpływ na problemy seksualne u osób z wykształceniem wyższym. Aż 40,4% osób z tej grupy miewa dni, w których jest tak przemęczona, że wpływa to na jakość ich życia seksualnego. Natomiast u osób z wykształceniem zawodowym do takich problemów przyznaje się tylko 25% respondentów.

Wraz ze wzrostem wykształcenia badani w większym stopniu przejmują się również obecnością innych osób w domu, podobnie na życie intymne wpływa również złe samopoczucie i choroba.

Z badania TNS OBOP wynika ponadto, że 28% respondentów (w tym 31% kobiet i 25% mężczyzn) przyznaje się do trudności związanych z pożyciem intymnym, ale nie potrafi wskazać konkretnych powodów.

Badanie "Wiedza, postawy społeczne wobec HIV/AIDS i zachowania seksualne", autorstwa dr hab. Zbigniewa Izdebskiego, przeprowadzono w grudniu 2001 na 3200-osobowej reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski w wieki 15-49 lat na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS. (mdz)

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)