Trwa ładowanie...
daqv4p7
28-04-2004 13:00

Strefy bezpieczeństwa - słownik WP

W dniach 28-30 kwietnia w Warszawie odbywa się Europejski Szczyt Gospodarczy. Do stolicy przyjeżdża kilkunastu szefów państw oraz przedstawiciele wielkich światowych korporacji, by porozmawiać o najważnieszych sprawach gospodarczych. W tym samym czasie odbywa się także szczyt alterglobalistów, którzy protestują przeciw temu, by bogaci stawali się jeszcze bogatsi, a biedni jeszcze biedniejsi. Wirtualna Polska w kilku częściach przedstawia słowniczek z najważniejszymi hasłami dotyczącymi szczytu. W tej odsłonie S-Ś.

daqv4p7
daqv4p7

Seattle

Miasto w Stanach Zjednoczonych, w którym w listopadzie 1999 roku sesję ministerialną Światowej Organizacji Handlu zakłóciło 100 tys. demonstrantów - radykalnych obrońców środowiska, związkowców i studentów. Na transparentach mieli wypisany sprzeciw wobec wyzysku biednych krajów przez międzynarodowe korporacje, ale wtedy jeszcze nie było wiadomo, że nazywa się to antyglobalizm. Demonstranci zdołali zablokować centrum kongresowe i główny hotel zajmowany przez delegatów. Kiedy większość z nich w pokojowy sposób manifestowała, zamaskowane grupy demolowały ulice, tłukąc witryny i niszcząc zaparkowane samochody. Władze zareagowały w zdecydowany sposób. Burmistrz Seattle ogłosił stan wyjątkowy. Wezwano oddziały specjalne Gwardii Narodowej. Policja użyła gazów łzawiących i strzelała gumowymi kulami; potem pojawiły się zarzuty, że cała akcja była źle dowodzona, a eskalacji starć można było uniknąć. Aresztowanie groziło za samo zbliżenie się do kordonu policji. W sumie zatrzymano pół tysiąca osób, w tym zupełnie
przypadkowych przechodniów albo sprzedawców. Zamieszki w Seattle są uważane przez niektórych za moment narodzin ruchu alteglobalistycznego.

Strefy bezpieczeństwa

W związku z organizowaniem Szczytu centrum Warszawy zostało podzielone na strefy bezpieczeństwa. Strefa zero, w której obowiązywać będą najostrzejsze środki kontroli, obejmie Pałac Prezydencki, Park Łazienkowski, Sejm i Senat, Szkoła Główna Handlowa, i hotele: Sofitel Victoria, Bristol, Europejski, Sheraton, Westin. Wejść do obiektów w tej strefie będzie można tylko za okazaniem specjalnych przepustek, a wchodzący będą kontrolowani przy bramkach m.in. przez funkcjonariuszy BOR. Będą też kontrole pirotechniczne obiektów. Strefą pierwszą objęty zostanie m.in. obszar ograniczony ulicami: Marszałkowską, Al. Solidarności, Furmańską, Sowią, Oboźną, Nowym Zjazdem, Krakowskim Przedmieściem i Świętokrzyską. Zaliczą się do niej obszary między Pl. Trzech Krzyży i ulicami: Wiejską, Rozbrat i Książęcą; Al. Ujazdowskimi, Belwederską, Gagarina, Podchorążych, Czerniakowską, 29 listopada, Szwoleżerów i Agrykolą, a także Al. Jana Pawła II, Krochmalną, Ciepłą, Grzybowską; oraz Al. Jana Pawła II, Złotą, Emilii Plater i
Świętokrzyską. Wewnątrz strefy obowiązywać będzie zakaz ruchu kołowego łącznie z komunikacją zbiorową. Wjechać będą mogły pojazdy, których kierowcy będę mieli przepustki. Ograniczony zostanie też ruch pieszych - wejść tam będą mogli tylko mieszkańcy, studenci, pracownicy sklepów, zakładów i firm, a także osoby mające przepustki.

Światowe Forum Gospodarcze

World Economic Forum; założone przez prof. Klausa Schwaba w 1971 roku, jest niezależną międzynarodową organizacją zrzeszającą liderów biznesu, polityki, intelektualistów i działaczy społecznych, którzy – jak twierdzą – „za główny cel stawiają sobie czynienie świata lepszym”. Forum organizuje rocznie kilka spotkań. Ich uczestnicy dyskutują na temat najistotniejszych kwestii gospodarczych, społecznych i politycznych. Siedziba WEF mieści się w Genewie. Forum jest zarejestrowane jako fundacja typu non profit. Zatrudnia pracowników z ponad 30 państw, w tym także z Polski.

Światowe Forum Społeczne

Doroczny zjazd przeciwników globalizacji i neoliberalizmu, po raz pierwszy zorganizowany w 2001 roku w Porto Alegre w Brazylii. Forum Społecznemu przyświeca hasło walki o „lepszy i bardziej sprawiedliwy świat”. W zjazdach biorą udział now tylko osoby reprezentujące rządy, ale też związki zawodowe, Kościoły, różne mniejszości i organizacje pozarządowe, niezależni intelektualiści, anarchiści, pacyfiści, czy zagrożone cywilizacją plemiona z Azji i Afryki. Na tegoroczne Forum Społeczne zorganizowane w styczniu w Bombaju przyjechało 100 tys. ludzi ze 132 krajów. Następne Światowe Forum Społeczne odbędzie się prawdopodobnie w Brazylii.
(uk)

daqv4p7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daqv4p7
Więcej tematów