Trwa ładowanie...
d1og992
07-11-2014 10:35

Strefa Gazy: co najmniej 10 eksplozji wymierzonych w cele Fatahu

Do co najmniej dziesięciu skoordynowanych eksplozji doszło rano w Strefie Gazy. Zaatakowane zostały domy i samochody członków umiarkowanej organizacji palestyńskiej Fatah - poinformowała agencja AFP, powołując się na świadków. Nie ma ofiar w ludziach.

Share
d1og992

Na razie nie są znane motywy tych niewielkich ataków, które natychmiast potępił przywódca Fatahu i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, a także radykalny Hamas, kontrolujący do niedawna Strefę Gazy.

Palestyński premier Rami Hamdallah odwołał swą sobotnią wizytę w Gazie, gdzie miał spotkać się z nową szefową unijnej dyplomacji Federica Mogherini - donosi agencja AFP. Mogherini od rana przebywa z wizytą na Bliskim Wschodzie; do niedzieli odwiedzi Tel Awiw, Jerozolimę, Gazę i Ramallah.

Do wybuchów doszło w piątek rano na przestrzeni kilku godzin. Jeden z nich był wymierzony w scenę zbudowaną na zachodzie Gazy z okazji przypadającej w tym roku 10. rocznicy śmierci założyciela Fatahu, największej frakcji Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Jasera Arafata.

Po raz pierwszy od lat rocznica śmierci Arafata, 11 listopada, będzie publicznie obchodzona w Strefie Gazy, nad którą Hamas przejął kontrolę po krwawych walkach z Fatahem w 2007 r.

d1og992

Wysoki przedstawiciel Fatahu powiedział, że obchody 11 listopada odbędą się, pomimo ostatnich wybuchów. - Nikt nie powstrzyma nas od przeprowadzenia tej uroczystości, bez względu na eksplozje i akty terroru - powiedział Abdallah Abu Samhadana.

Teoretycznie Hamas przekazał władzę w Gazie nowemu rządowi jedności narodowej, który powstał 2 czerwca. Na razie nie wiadomo, jak wiele rzeczywistej władzy w Gazie będzie miał nowy gabinet. Składa się on z niezależnych ekspertów, z których żaden nie deklaruje się jako członek jednego z dwóch głównych ruchów palestyńskich: umiarkowanego Fatahu lub ideologicznie skrajnie zaangażowanego islamskiego Hamasu.

d1og992
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1og992
d1og992
Więcej tematów