Trwa ładowanie...
d3oscvd
d3oscvd
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Strefa Gazy: co najmniej 10 eksplozji wymierzonych w cele Fatahu

Do co najmniej dziesięciu skoordynowanych eksplozji doszło rano w Strefie Gazy. Zaatakowane zostały domy i samochody członków umiarkowanej organizacji palestyńskiej Fatah - poinformowała agencja AFP, powołując się na świadków. Nie ma ofiar w ludziach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3oscvd

Na razie nie są znane motywy tych niewielkich ataków, które natychmiast potępił przywódca Fatahu i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, a także radykalny Hamas, kontrolujący do niedawna Strefę Gazy.

Palestyński premier Rami Hamdallah odwołał swą sobotnią wizytę w Gazie, gdzie miał spotkać się z nową szefową unijnej dyplomacji Federica Mogherini - donosi agencja AFP. Mogherini od rana przebywa z wizytą na Bliskim Wschodzie; do niedzieli odwiedzi Tel Awiw, Jerozolimę, Gazę i Ramallah.

Do wybuchów doszło w piątek rano na przestrzeni kilku godzin. Jeden z nich był wymierzony w scenę zbudowaną na zachodzie Gazy z okazji przypadającej w tym roku 10. rocznicy śmierci założyciela Fatahu, największej frakcji Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Jasera Arafata.

d3oscvd

Po raz pierwszy od lat rocznica śmierci Arafata, 11 listopada, będzie publicznie obchodzona w Strefie Gazy, nad którą Hamas przejął kontrolę po krwawych walkach z Fatahem w 2007 r.

Wysoki przedstawiciel Fatahu powiedział, że obchody 11 listopada odbędą się, pomimo ostatnich wybuchów. - Nikt nie powstrzyma nas od przeprowadzenia tej uroczystości, bez względu na eksplozje i akty terroru - powiedział Abdallah Abu Samhadana.

Teoretycznie Hamas przekazał władzę w Gazie nowemu rządowi jedności narodowej, który powstał 2 czerwca. Na razie nie wiadomo, jak wiele rzeczywistej władzy w Gazie będzie miał nowy gabinet. Składa się on z niezależnych ekspertów, z których żaden nie deklaruje się jako członek jednego z dwóch głównych ruchów palestyńskich: umiarkowanego Fatahu lub ideologicznie skrajnie zaangażowanego islamskiego Hamasu.

d3oscvd

Podziel się opinią

Share

d3oscvd

d3oscvd
Więcej tematów