Strażacy z Gdyni zwyciężyli w Mistrzostwach Polski Grup Ratownictwa Wysokościowego
Strażacy z Komendy Miejskiej PSP z Gdyni zwyciężyli w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Grup Ratownictwa Wysokościowego, które odbyły się w Łodzi.
Strażacy z Gdyni wyprzedzili swoich kolegów z Komend Miejskich w
Łodzi i Warszawie - poinformował rzecznik łódzkiej straży
pożarnej mł. bryg. Jacek Szeligowski.
W zawodach wystartowało 15 trzyosobowych ekip: z komend miejskich Państwowej Straży Pożarnej z całej Polski, PCK z Sopotu oraz ratownicy z Litwy, Ukrainy i Niemiec. Indywidualnie zwyciężył młodszy ogniomistrz Tomasz Rozgoński z Gdyni, który pokonał 1,5- kilometrową trasę w niespełna 15 minut; niektórym zawodnikom pokonanie tej trasy zajmowało ponad godzinę.
Zawodnicy rozpoczynali zmagania od pokonania dwumetrowej ścianki, później musieli wbiec po schodach na 16. piętro wieżowca przy ul. Sienkiewicza - na którym rozgrywane były zawody - z ważącym kilkanaście kilogramów aparatem powietrznym. Następnie czekał ich 50-metrowy zjazd po linie z trzykrotnym przepięciem i kilkudziesięciometrowe podejście na linie na 12. piętro.
Po zjeździe na ziemię czekał na zawodników wyczerpujący bieg na dystansie około tysiąca metrów wokół budynku i przeprawa po linie rozciągniętej pomiędzy balkonem wieżowca a samochodem. Konkurencję kończył zjazd na linie i ponowne przejście przez ściankę. Większość zawodników docierała do mety bardzo wyczerpana.
To najtrudniejsza konkurencja, która wymaga żelaznej kondycji fizycznej. Pokazuje, jaki poziom przygotowania fizycznego prezentuje każdy z zawodników, a to są najlepsi ratownicy w Polsce - dodał Szeligowski.
W innej konkurencji ratownicy musieli wyciągnąć "poszkodowanego" - ważącego 50 kilogramów manekina ubranego w uprząż - z parteru na dach 15-metrowego budynku. W trakcie zawodów publiczność mogła podziwiać panoramę Łodzi z podnośnika strażackiego z wysokości niemal 70 metrów; dla dzieci i młodzieży przygotowano konkursy z nagrodami.
Według strażaków, łódzkie zawody służą podnoszeniu kwalifikacji ratowników i sprawdzeniu stopnia ich wyszkolenia, ale także wymianie doświadczeń w zakresie akcji ratowniczych prowadzonych w różnych rejonach kraju i za granicą.
Ratownictwo wysokościowe jest jedną z dziedzin ratownictwa specjalistycznego straży pożarnej. Większość prowadzonych akcji to działania ratownicze w czasie pożarów budynków wysokich oraz likwidacji miejscowych zagrożeń, np. ewakuacja ludzi z uskoków skalnych, głębokich wykopów czy jaskiń. Techniki ratownictwa wysokościowego wykorzystywane były również do ewakuacji ludzi podczas powodzi w 1997 roku.