PolskaStrategia picia w upał

Strategia picia w upał

Co najlepiej pić w upały? Nie to, po co najczęściej sięgamy do lodówki. Przy tak wysokiej temperaturze niewskazane są soki i nektary. Z powodu zbyt gęstej konsystencji wypijemy ich mniej, dlatego najlepiej rozcieńczać je wodą.

W takie upały należy pić od trzech do pięciu litrów – mówi Magdalena Makarewicz-Wójec z Instytutu Żywności i Żywienia. Najlepsza jest oczywiście woda mineralna niegazowana i gazowana. Pijąc gazowaną, należy jednak pamiętać, że się troszkę oszukujemy, bo tylko pozornie szybciej gasi pragnienie – dodaje.

Niewskazane jest picie wody wysokozmineralizowanej, dobrej dla sportowców i osób skazanych na ciężki wysiłek fizyczny. Najlepsza jest nisko- i średniozmineralizowana oraz niskosodowa dla osób z podwyższonym ciśnieniem – mówi Makarewicz-Wójec.

O dziwo, można pić i kranówkę. Wiadomo, że to co leci z kranu spełnia wymogi sanepidu. Jednak zdrowsze jest picie wody mineralnej lub oligoceńskiej – mówi Monika Jakubiak z mazowieckiego sanepidu.

Trzeba też ograniczyć ilość napojów mocno słodzonych. Trzeba pamiętać, że te napoje to ogromna ilość cukru. Mała puszka to 4-7 łyżeczek cukru – przekonuje Makarewicz-Wójec. Zawierają one wyższe stężenie składników mineralnych niż to, które mamy w organizmie. Dlatego są wolniej wchłaniane.

Napoje energetyzujące typu Redbull zawierają kofeinę, tak jak kawa. Kofeina działa moczopędnie, a więc picie napojów, które ją zawierają, nie jest dobrym sposobem na szybkie nawodnienie organizmu – dodaje Makarewicz- Wójec.

Wbrew powszechnej opinii piwo nie jest najlepszym środkiem na pragnienie. Picie alkoholu przy odwodnionym organizmie jest niezdrowe i niebezpieczne. Dodatkowo rozszerza naczynia i prowadzi do upojenia – podkreślają lekarze.

Dobrym wyborem są za to napoje izotoniczne, które usprawniają wchłanianie wody razem z potrzebnymi składnikami mineralnymi.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)