Strategia antykorupcyjna rządu
Rząd przyjął strategię antykorupcyjną na lata 2005-2009 - poinformował w przerwie posiedzenia Rady Ministrów szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Ryszard Kalisz.
Powiedział, że strategia jest drugim etapem programu zwalczania korupcji; realizacja pierwszego, skoncentrowanego przede wszystkim na wprowadzaniu prawa antykorupcyjnego, zakończyła się pod koniec 2004 roku. Kalisz poinformował też, że Polska wkrótce ratyfikuje konwencję Narodów Zjednoczonych dotyczącą zwalczania korupcji. Jego zdaniem, polskie prawo jest już zgodne z tą konwencją.
Stan faktyczny mnie nie zadowala. Mamy dobre prawo, ale na razie praktyka za nim nie nadąża - powiedział Kalisz.
Szef MSWiA zaznaczył, że nowa strategia kładzie większy nacisk na tworzenie "przejrzystych i przyjaznych obywatelowi" reguł życia publicznego oraz na edukację społeczną, aby nie było przyzwolenia na korupcję. Ponadto rząd chce skoordynować przepisy antykorupcyjne i prowadzić monitoring podejmowanych działań.
Minister nie chciał podać szczegółowych informacji na temat nowej strategii, odsyłając do rządowego dokumentu, który ma być opublikowany jeszcze w tym tygodniu. Podał jedynie, że poszczególne cele zostały podzielone na kilka kategorii życia publicznego, takie jak wymiar sprawiedliwości, najwyższe władze państwa, administracja publiczna, ochrona zdrowia. Jak podkreślił szef MSWiA, wyznaczony został harmonogram realizacji poszczególnych celów.
Kosztów nie jesteśmy w stanie określić - odpowiedział minister na pytanie dotyczące sumy, jaka ma być przeznaczona na realizację strategii. Poinformował jedynie, że będą ją finansować ministerstwa z własnych budżetów, a część ma pochodzić z funduszy unijnych. Dodał, że strategię mają realizować także samorządy terytorialne i organizacje pozarządowe.
Kalisz przypomniał, że według Transparency International Polska zajmuje obecnie 67. miejsce spośród 145 krajów pod względem stopnia nasilenia korupcji.
Jako przykład już obowiązujących dobrych rozwiązań prawnych ograniczających korupcję Kalisz wymienił zmiany w prawie karnym: przepadek mienia pochodzącego z przestępstwa, nawet jeśli należy ono do osób trzecich, oraz odstąpienie od karania uczestnika korupcji, jeśli zgłosi on ten fakt wymiarowi sprawiedliwości.