Trwa ładowanie...
d25rjqf
d25rjqf
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Strateg Hamasu oskarżony o zabójstwo trzech młodych Izraelczyków

Izraelski sąd wojskowy oskarżył w czwartek 40-letniego Husama Hasana Kawasme, jednego ze strategów Hamasu, o uprowadzenie i zamordowanie w czerwcu trzech młodych Izraelczyków, uczniów szkoły rabinackiej na Zachodnim Brzegu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d25rjqf

Według izraelskich mediów, które cytują źródła związane z siłami bezpieczeństwa Izraela, Szin Bet, Kawasme został aresztowany, gdy na fałszywych papierach próbował uciec do Jordanii.

Jego brat, Hasim Kawasme, odbywa w Izraelu karę dożywotniego więzienia za udział w zamachu bombowym, którego dokonał w Jerozolimie. W zamachu zginęła brytyjska turystka, a kilkadziesiąt osób odniosło rany. Został zwolniony i wydalony ze Strefy Gazy na mocy porozumienia w sprawie wymiany palestyńskich więźniów na izraelskiego żołnierza Gilada Szalita, który był więźniem Hamasu.

Według izraelskich mediów Husam Hasan Kawasme przyznał się do udziału w planowaniu uprowadzenia trzech uczniów szkoły rabinackiej, zamordowanych latem tego roku.

d25rjqf

Miał również wskazać swoich dwóch wspólników, których Izrael nie zdołał zatrzymać i których uważa za głównych podejrzanych. Są to - według izraelskich źródeł - Maruan Kawasme i Amar Abu Aisza.

Jednak pod koniec sierpnia do przeprowadzenia akcji porwania trzech Izraelczyków i ich zgładzenia przyznał się inny bojownik Hamasu, należący do kierownictwa zbrojnego odłamu tej organizacji. Jest nim Salah Aruri, który oświadczył na konferencji prasowej w Turcji, że to on dokonał "bohaterskiej operacji uprowadzenia trzech izraelskich osadników" na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Zabójstwo trzech młodych Izraelczyków i odwet, jakim było zabicie młodego Palestyńczyka przez izraelskich nacjonalistów, poprzedziły ostatnią izraelską ofensywę wojskową w Strefie Gazy.

d25rjqf

Podziel się opinią

Share

d25rjqf

d25rjqf
Więcej tematów