Trwa ładowanie...
28-01-2015 11:22

Strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Po wczorajszym referendum strajkowym, większość pracowników nie podjęła dzisiaj pracy. Ma to związek z planowanymi oszczędnościami ogłoszonymi przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz próbą zwolnienia szefów związków zawodowych.

Share
Strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki WęglowejŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
dvi329n

Zgodnie z wynikami wczorajszego referendum, górnicy rozpoczęli strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Od godz. 6 rozpoczęliśmy bezterminowy strajk we wszystkich kopalniach tzw. starej JSW. Kopalnia Knurów-Szczygłowice rozpocznie strajk o godz. 12. Będziemy się powstrzymywać od pracy do czasu spełnienia naszych postulatów – mówili związkowcy podczas konferencji.

Z kolei zarząd JSW apeluje po raz kolejny do pracowników o rozwagę, gdyż każdy dzień strajku oznacza pogłębianie się i tak już bardzo trudnej sytuacji firmy.

dvi329n

Zarząd JSW jest zdecydowany, aby w obliczu trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się polskie górnictwo, przeprowadzić program oszczędnościowy, który oprócz ograniczenia kosztów pozapracowniczych, może prowadzić do ograniczenia niektórych przywilejów pracowniczych, natomiast nie przewiduje zarówno zwolnień, jak i likwidacji zakładów.

Protest ma związek z chęcią wprowadzenia oszczędności w kopalniach należących do JSW, m.in.: zamrożenia płac w 2015 r., zmniejszenia deputatu węglowego oraz zasiłków chorobowych. Rozłożenie czternastych pensji na raty. Zarząd chce również zrezygnować z przewozów pracowników czy płacić za pracę nadgodzinową zgodnie z kodeksem pracy.

Poza zaniechaniem wprowadzenia oszczędności, związkowcy domagają się również przywróceni do pracy zwolnionych szefów związków zawodowych.

dvi329n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvi329n
dvi329n
Więcej tematów