Trwa ładowanie...

Strajk nauczycieli 2019 w Gdańsku. Sprawdź, jaka będzie sytuacja w szkołach w październiku

ZNP ogłosił, że w październiku zacznie się kolejny strajk nauczycieli. Protestujący przybiorą tym razem inną taktykę. Niepokoje nie ominą Gdańska.
Share
Nauczyciele w Gdańsku znów zaczną strajk. Nie wiadomo, jaka będzie jego skala.
Nauczyciele w Gdańsku znów zaczną strajk. Nie wiadomo, jaka będzie jego skala.Źródło: East News, Fot: Marcin Bruniecki/REPORTER
d23wh17

Związek Nauczycielstwa Polskiego inicjuje kolejny ogólnopolski strajk. Od 15 października nasila w szkołach akcję informacyjną pod hasłem "Wysokie wymagania, niskie płace. Co dalej?". Pomorskie szkoły także będą dotknięte strajkiem.

Strajk nauczycieli 2019 w Gdańsku. Jak będzie wyglądał protest?

ZNP przeprowadził własne badania, z których wynikło, że tylko połowa pomorskich pedagogów chce znów przystąpić do strajku. Gdy na wiosnę Polskę ogarnęły największe od 1993 roku protesty nauczycieli, w Gdańsku zawiesiły pracę ponad 3 tysiące nauczycieli ze 128 placówek oświatowych. Dla wielu z nich późniejsze potrącenia z pensji okazały się dużym ciosem.

d23wh17

Związkowcy pytali też o formę protestu. Najwięcej zwolenników zdobył strajk włoski, który chętnie wybierają pracownicy budżetówki. Podczas protestu będą wykonywać tylko najbardziej podstawowe obowiązki. W rezultacie uczniowie zostaną pozbawieni wycieczek, kół zainteresowań i tak zwanych projektów unijnych – inicjatyw, za które nauczyciele nie dostają pieniędzy. ZNP nie podał daty zakończenia strajku, który ma zacząć się 22 października.

– Klimat Włoch jest odległy zimnemu i rozsądnemu Bałtykowi. Dobro uczennic i uczniów jest dla nas kluczowe. Jestem przekonany, że dla naszych kadr także – powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska odpowiedzialny za edukację i usługi społeczne.

Strajk nauczycieli w Gdańsku. Władze na razie nie reagują

Związek kierowany przez Sławomira Broniarza ponownie żąda podwyżek. Działacze chcą, by wynagrodzenia nauczycieli były powiązane ze średnią pensją krajową. Postulują też odbiurokratyzowanie pracy w szkołach.

d23wh17

– Przypuszczamy, że praca placówek oświatowych będzie przebiegała normalnie. Na razie nie planujemy nadzwyczajnych działań – dodaje Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. W kwietniu władze miasta skorzystały ze wsparcia wolontariuszy i emerytowanych pracowników oświaty. Obecnie jednak czekają na rozwój sytuacji i nie powołały jeszcze sztabu kryzysowego, jak zrobił to Rafał Trzaskowski w Warszawie.

Nauczyciele mieli otrzymać 10-procentową podwyżkę wynagrodzeń od września bieżącego roku. Władze Gdańska narzekały, że rząd centralny nie przekazał jednak na podwyżki wystarczających funduszy.

d23wh17

Podziel się opinią

Share
d23wh17
d23wh17
Więcej tematów