Trwa ładowanie...
d2gwlqy

Strajk nauczycieli 2019. Sprzeczne opinie w sprawie matur

Za nami piąty dzień strajku nauczycieli i trzeci dzień egzaminów gimnazjalnych. Przed nami egzaminy dla ósmoklasistów i matury. MEN twierdzi, że nie widzi zagrożeń. Innego zdania jest ZNP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strajk nauczycieli 2019. Sprzeczne opinie w sprawie matur
Strajk nauczycieli 2019. Sprzeczne opinie w sprawie matur (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
d2gwlqy

Gimnazjaliści zdawali dzisiaj kolejny egzamin - z języka obcego. Według MEN przebiegł on bez zakłóceń. Zamiast strajkujących nauczycieli w komisjach zasiedli wolontariusze - emerytowani nauczyciele, katecheci i inne osoby z uprawnieniami pedagogicznymi.

W poniedziałek rozpoczynają się kolejne egzaminy - dla ósmoklasistów. MEN zapewnia, że ma odpowiednią liczbę wolontariuszy, którzy zasiądą w komisjach egzaminacyjnych. Nadal nie wiadomo jednak, co z maturami. Do środy nauczyciele powinni wystawić bowiem oceny roczne, potem powinny odbyć się rady pedagogiczne, które muszą je zatwierdzić. Strajk może to uniemożliwić. Na pytanie czy nauczyciele w czasie strajku mogą brać udział w radach pedagogicznych wiceminister edukacji Maciej Kopeć odparł: Dopóki biorą udział w strajku - nie mogą.

Zobacz także: Jak Anna Zalewska przeżywa strajk nauczycieli? Joanna Lichocka tłumaczy

Nie widać na razie szans na zakończenie strajku nauczycieli. Wicepremier Beata Szydło nie ma nowych propozycji dla nauczycieli - zachęca ich do podpisania porozumienia, które przyjęła oświatowa "S". Pozostałe dwa związki nauczycielskie nie mają jednak zamiaru tego zrobić.

d2gwlqy

Strajk nauczycieli 2019: ZNP podjęło decyzję

ZNP podjęło w piątek decyzję o kontynuacji strajku. Postanowiło także wystąpić do premiera o natychmiastowe podjęcie rozmów z ZNP z udziałem zewnętrznego mediatora.

Zobacz także: Strajk nauczycieli 2019. Anna Zalewska odpowiada Sławomirowi Broniarzowi: nie widzimy zagrożenia dla matur

Szef ZNP Sławomir Broniarz nie ukrywa, że jeśli strajk będzie kontynuowany "matury są zagrożone". Innego zdania jest minister edukacji Anna Zalewska, która zapewnia, że resort takich zagrożeń nie widzi.

d2gwlqy

Strajk nauczycieli 2019: wiece poparcia dla nauczycieli

Posłowie opozycji chcieli poszerzyć porządek obrad o informację rządu na temat negocjacji z nauczycielami. Wniosek ten jednak głosami posłów PiS odrzucono.

W piątkowy wieczór w wielu miastach Polski zorganizowano wiece poparcia dla strajkujących nauczycieli. Odbyły się one m.in. w Warszawie, Katowicach, Szczecinie i Krakowie.

Strajk nauczycieli 2019: Polacy cenią nauczycieli

Z sondażu Kantar wynika, że zawód nauczyciela jest jednym z najbardziej cenionych za uczciwość zawodową.

Zobacz także: Burza wokół nauczycieli w Stargardzie. Przerwali strajk i pojechali do SPA

Według badania CBOS 44 proc. Polaków popiera protest nauczycieli, 36 proc. jest przeciw.

d2gwlqy

Podziel się opinią

Share
d2gwlqy
d2gwlqy
Więcej tematów