Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Strajk kobiet. Włodzimierz Czarzasty pobił policjanta? Polityk odpowiada

Włodzimierz Czarzasty przekazał w środę, że został popchnięty przez policjanta ochraniającego Sejm podczas protestu kobiet. Informacjom zaprzeczył rzecznik stołecznej policji, który stwierdził, że sytuacja wyglądała zupełnie odwrotnie. - To nie jest zachowanie godne policji - powiedział w czwartek w Sejmie Czarzasty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strajk kobiet. Włodzimierz Czarzasty pobił policjanta? Polityk odpowiada
Strajk kobiet. Włodzimierz Czarzasty pobił policjanta? Polityk odpowiada (PAP)

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty odniósł się do wydarzeń, jakie miały miejsce na środowym proteście w Warszawie przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Polityk Lewicy poinformował wczoraj, że policja nie chciała wpuścić go na teren parlamentu i użyła wobec niego siły.

- Podszedłem do kordonu policji, przedstawiłem się i poinformowałem, że jestem wicemarszałkiem Sejmu. Ponieważ nie miałem legitymacji, to posłanka Anna Maria Żukowska wyjęła swoją, pokazała i zaświadczyła, że jestem marszałkiem i posłem. Wynika to z rozporządzenia Rady Ministrów, że osoba taka może zaświadczyć za drugą - tłumaczył w czwartek na posiedzeniu Sejmu Czarzasty.

Wicemarszałek dodał, że "w międzyczasie został zatrzymany, pchnięty na maskę samochodu". - Poczułem uderzenie w plecy. Zostałem unieruchomiony siłą i pozbawiony wolności - relacjonował z mównicy.

Zobacz też: Gorąco w Sejmie. Grzegorz Braun wykluczony z obrad przez brak maseczki

Strajk kobiet. Włodzimierz Czarzasty zaatakował policjanta?

Na czwartkowych obradach posłowie oglądali m.in. nagranie, na którym sfilmowano całe zajście. - Film, który pokazała pani marszałek, jest już od momentu, kiedy to się wydarzyło. Po tym podeszła ochrona sejmowa i jak powiedzieli, że jestem posłem, to dopiero zostałem puszczony, chociaż od wielu minut policja to wiedziała - mówił Włodzimierz Czarzasty, przekonując, że przedstawione nagranie nie ukazuje całej sytuacji.

Slot

Skrytykował też szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który swoje wystąpienie w Sejmie miał chwilę przed nim. - Nie powiedział pan prawdy na temat tego wydarzenia - uderzył w polityka PiS Czarzasty.

Do całej sytuacji odniósł się wcześniej rzecznik stołecznej policji, który na konferencji prasowej stwierdził, że to nie funkcjonariusz, a właśnie wicemarszałek Sejmu był stroną agresywną.

- W tym przypadku niestety policjant doznał bardzo poważnej kontuzji. Mówimy tutaj o zerwaniu głowy prostej mięśnia czworogłowego uda. Policjant ma założony gips i przebywa cały czas w szpitalu - poinformował w czwartek rano nadkom. Sylwester Marczak.

Podczas swojego wystąpienia Włodzimierz Czarzasty zwrócił się też bezpośrednio do posłów PiS, mówiąc, że "jest takim samym parlamentarzystą jak oni". - Mam takie same prawa jak wy i mam takie same prawa ich bronić - mówił.

- Wczoraj posłanka Biejat została z trzech metrów opryskana gazem, pokazując przed tym legitymację poselską. Posłanka Wielichowska dała legitymację, która została złamana. To nie jest zachowanie godne policji. Wczoraj wielu policjantów pałkami teleskopowymi biło ludzi - zaznaczył poseł Lewicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów