Trwa ładowanie...

Strajk Kobiet. Szarpanina pod Sejmem. Policja broni wejścia

Strajk Kobiet w Warszawie trwa. Protesty ws. aborcji i wyroku Trybunału Konstytucyjnego przeniosły się przed kompleks Sejmu. Tam doszło do szarpaniny uczestników Strajku Kobiet z policją.
Share
Strajk Kobiet w Warszawie. Szarpanina pod Sejmem
Strajk Kobiet w Warszawie. Szarpanina pod SejmemŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d4j1gao

Strajk Kobiet w Warszawie robi się coraz bardziej burzliwy. Trwa szósty dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przesłankę o aborcji ze względu na wady płodu za niezgodną z ustawą zasadniczą.

Uczestnicy Strajku Kobiet w Warszawie zebrali się w środę przed budynkiem Sejmu. Początkowo gromadzili się oni przed wejściem od strony ulicy Wiejskiej, jednak po godzinie 16 część z nich udała się do wejścia od ulicy Górnośląskiej.

W ten sposób uczestnicy Strajku Kobiet chcieli zablokować wszelkie drogi wyjazdu z gmachu parlamentu dla znajdujących się w środku polityków. To właśnie poskutkowało szarpaniną z policją.

d4j1gao

Strajk kobiet. Rafał Trzaskowski o córce i żonie: są zbulwersowane

Strajk Kobiet w Warszawie. Uczestnicy marszu próbowali wedrzeć się do Sejmu

Po blokadzie wyjazdu od strony ulicy Górnośląskiej część z uczestników Strajku Kobiet próbowało dostać się do budynków Kancelarii Sejmu przez znajdujące się tam garaże.

d4j1gao

Jak wynika z relacji obecnego na miejscu reportera TVN24, grupa 20 osób przez podwórko sejmowe próbowała dostać się do garaży i "włamać się" do Sejmu. Doszło do przepychanek z policją oraz strażą sejmową, która zablokowała tej grupie przejście.

Strajk Kobiet. Szósty dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego

Strajk Kobiet trwa od czwartku 22 października. Tego dnia Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, w którym uznał przesłankę o aborcji ze względu na wady płodu za sprzeczną z konstytucją.

Taka decyzja naruszyła kompromis aborcyjny z 1993 roku. Zgodnie z wyrokiem TK, w Polsce aborcję będzie można wykonać gdy: ciąża pochodzi z czynu zabronionego lub jest ona zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiety.

d4j1gao

Przeciwko takiej decyzji Trybunału Konstytucyjnego na ulicach polskich miast protestują tysiące Polek i Polaków. Do Strajku Kobiet dołączyło wiele grup zawodowych, wśród których możemy wymienić chociażby rolników i taksówkarzy.

Środa 28 października to dzień strajku generalnego ogłoszonego przez Strajk Kobiet. Wiele kobiet nie poszło do pracy, a studentek na wykłady. To nie koniec działań. Kolejny duży protest z ramienia Strajku Kobiet zapowiadany jest także na piątek 30 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4j1gao

Podziel się opinią

Share
d4j1gao
d4j1gao
Więcej tematów