Trwa ładowanie...

Strajk Kobiet stanie na czele opozycji? Chcą okrągłego stołu

W weekend odbyła się druga narada Koalicji Prodemokratycznej. Biorący w niej udział przedstawiciele środowisk opozycyjnych ustalili, że jeszcze przed wrześniowym posiedzeniem Sejmu chcą zorganizować obywatelski okrągły stół i wspólnie wypracować 10 postulatów dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości.
Share
Strajk Kobiet stanie na czele opozycji? Chcą okrągłego stołu
Źródło: twitter.com, Fot: MichalSzczerba
d26ov1h

W naradzie Koalicji Prodemokratycznej – Komitetu Obywatelskiego "Wokół flagi" wzięło udział ponad 70 osób.To przedstawiciele opozycji sejmowej (PO i Nowoczesna) i pozaparlamentarnej (Razem, Inicjatywa Polska, SLD, Zieloni, Inicjatywa Feministyczna). Byli też m.in. Obywatele RP, ale całe wydarzenie odbyło się pod patronatem przedstawicieli Strajku Kobiet.

- Podsumowaliśmy nasze dotychczasowe działania i przygotowaliśmy plan na kolejne dwa miesiące – mówi "Wyborczej" Marta Lempart, jedna z inicjatorek Czarnych Protestów. Jak dodaje, priorytetem są w tej chwili prace nad reformą wymiaru sprawiedliwości. - Oczywiście, jeżeli PiS będzie próbował odrzucić weto w parlamencie, natychmiast zareagujemy odpowiednio, tak jak to robiłyśmy do tej pory, na przykład protestami. Chcemy być zawsze tam, gdzie są podejmowane decyzje, czyli przed Sejmem, Senatem, Pałacem Prezydenckim, Trybunałem Konstytucyjnym albo na ul. Nowogrodzkiej - zapewnia.

- Postaramy się w jak największym stopniu nagłośnić to, co grozi każdemu obywatelowi, który będzie miał do czynienia z sądami po nowelizacji ustawy o sądach powszechnych – dodaje Lempart.

Propozycje Nowoczesnej ws. "żeńskich końcówek"

Kolejny postulat dotyczy języka. Na spotkaniu przedstawiciele Nowoczesnej zadeklarowali, że złożą nowelizację ustawy o języku polskim, tak żeby praktyka stosowania języka "wrażliwego na płeć" (chodzi m.in. o "żeńskie końcówki") została potwierdzona jako ustawowa norma.

"My wszyscy, niezależnie od przynależności instytucjonalnej lub jej braku, jesteśmy dzisiaj opozycją. Nie pozwalamy, aby przeciwstawiać sobie polityczki i polityków obywatelkom i obywatelom. Ostatnie dwa tygodnie pokazały moc demokratycznego społeczeństwa. Możemy zapewnić, że protest obywatelski nie słabnie. Dzięki synergii sił w Koalicji możemy jeszcze więcej" - podsumowują uczestnicy spotkania.

d26ov1h

Źródło: Wirtualna Polska, Gazeta Wyborcza

d26ov1h

Podziel się opinią

Share
d26ov1h
d26ov1h
Więcej tematów