Trwa ładowanie...
d2qkb98

Strajk Kobiet. "Polskie Babcie" o akcji służb. "Dopadło nas 30 policjantów, zrobiło się granatowo"

Strajk Kobiet popiera stowarzyszenie "Polskie Babcie". Jedna z działaczek opowiedziała o ostatniej manifestacji przed Ministerstwem Edukacji. - Dopadło nas 30 policjantów, byłyśmy we cztery. Zrobiło się granatowo od mundurów - wspomina Iwonna Kowalska.
Share
Strajk Kobiet. "Polskie Babcie" zabrały głos
Strajk Kobiet. "Polskie Babcie" zabrały głosŹródło: East News
d2qkb98

Iwonna Kowalska należy do ugrupowania "Polskie Babcie". W rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" opowiedziała o działalności formacji oraz trwającym od miesiąca Strajku Kobiet.

- Uważamy, że politycy nie powinni zmuszać kobiet do rodzenia śmiertelnie chorych dzieci. Kobiety powinny mieć prawo decydowania o tym. Ale nie chodzi tylko o aborcję. Jesteśmy przeciwko dewastacji państwa. Chcemy pozostawić naszym wnukom Polskę, w której będzie respektowana konstytucja. Polskę, która będzie państwem demokratycznym, tolerancyjnym i otwartym na świat. Postanowiłyśmy założyć własny ruch społeczny - tłumaczy Kowalska.

Kobieta przyznaje, że szyld "Polskie Babcie" działa ochronnie. - Babcia w polskim społeczeństwie jest przecież kimś niezwykle ważnym, to wręcz instytucja. Nie można nie liczyć się z babcią. Nie boimy się, bo protestujemy w słusznej sprawie, innej możliwości niż wyjście na ulice, teraz nie ma - dodała członkini stowarzyszenia.

d2qkb98

Zgrzyt w KO ws. aborcji. Barbara Nowacka odpowiada Grzegorzowi Schetynie

Strajk Kobiet. "Polskie Babcie" o akcji policji

Iwonna Kowalska opowiedziała również o niedawnym proteście przed Ministerstwem Edukacji. Skupiła się na działaniach policji.

d2qkb98

- Zawsze zgłaszałyśmy nasze protesty i muszę przyznać, że policja odnosiła się do nas z dużą sympatią. Ale w ostatnich dniach coś się zmieniło. Gdy szłyśmy na demonstrację pod ministerstwo edukacji, dopadło nas 30 policjantów, byłyśmy we cztery. Zrobiło się granatowo od mundurów. Zaczęli nas spisywać i straszyć - wspomina Kowalska.

I dodaje, że wypytywały policję, dlaczego to robią. - Powiedzieli nam, że domniemują, iż idziemy na nielegalną demonstrację. Już samo to, że szłyśmy, było dla nich karygodne - stwierdziła kobieta. Podkreśla, że doszło do awantury, policjanci chcieli wręczyć mandaty, jednak "Polskie Babcie" ich nie przyjęły. - W związku z tym będziemy miały sprawę w sądzie. I to tylko za to, że szłyśmy - powiedziała Iwonna Kowalska. Jednocześnie zaznaczyła, że "byłaby ostrożna w krytykowaniu policji".

W sobotę w całej Polsce odbywają się manifestacje w rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

Źródło: "Dziennik Bałtycki"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2qkb98

Podziel się opinią

Share
d2qkb98
d2qkb98
Więcej tematów