Trwa ładowanie...
d4vu9pd
03-06-2003 12:04

Stop dilerom i bombiarzom

Wykrywacze metalu, specjalne bramki i umundurowani funkcjonariusze przy drzwiach do szkół – do takich rozwiązań, często stosowanych na Zachodzie, na pewno nam daleko. Szef wydziału zarządzania kryzysowego we wrocławskim urzędzie miejskim, przygotowuje jednak specjalny program, który ma poprawić bezpieczeństwo we wrocławskich szkołach - pisze Gazeta Wrocławska.

d4vu9pd
d4vu9pd

- Chcemy zamknąć od września szkoły przed obcymi, przynajmniej na czas lekcji - mówi Marcin Garcarz, rzecznik prezydenta miasta - Chodzi o to, żeby wyeliminować przemoc, utrudnić rozprowadzanie środków odurzających w tych placówkach i wprowadzić porządek. Urzędnicy pracują nad programem wspólnie z policjantami z komendy miejskiej.

Dilerzy omijają szkoły

Po wprowadzeniu w szkołach szczególnych środków bezpieczeństwa związanych z groźbami podłożenia bomby w którejś z nich, okazało się, że w owych placówkach zrobiło się bezpieczniej. Zdaniem policji, spadła liczba przypadków agresji, rzadziej dochodzi do bójek, a budynki omijają dilerzy narkotyków, którzy kiedyś często tam zaglądali. - System zaostrzonych środków bezpieczeństwa zdał egzamin – ocenia Marcin Garcarz. - Stąd pomysł, żeby wprowadzić je na stałe. Na razie jeszcze nie wiadomo, kto miałby pilnować wejścia do szkół, ale niewykluczone, że byliby to pracownicy, na przykład woźne lub firmy ochroniarskie.

Tylko uczniowie i nauczyciele

Od wprowadzenia we wrocławskich szkołach nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa minęły już prawie dwa tygodnie. 20 maja prawie 200 szkół w mieście zamieniło się w twierdze – do budynków wpuszczani są tylko uczniowie i nauczyciele. W nadesłanym 16 maja komendantowi miejskiemu liście z pogróżkami, anonimowy autor zagroził, że podłoży ładunek w którejś z placówek w maju. Choć miesiąc matur już się skończył, szkoły nadal są pilnie strzeżone. - W tej chwili nie ma realnego zagrożenia, ale nadzwyczajne środki bezpieczeństwa będą utrzymane do końca roku szkolnego, czyli do 18 czerwca – mówi Marcin Garcarz. - Policja i straż miejska są wycofywane z placówek. Jednak wciąż pilnują ich pracownicy. Najważniejsze jest bezpieczeństwo uczniów. - Codziennie rano wspólnie ze strażą miejską przeszukamy szkoły, później specjalne zespoły, które będą miały pod swoim okiem po kilka szkół, będą kolejno patrolować ich okolice – zapewnia Ryszard Zaremba, rzecznik dolnośląskiej policji. - Będziemy w stałym kontakcie z dyrektorami
szkół, w razie zagrożenia natychmiast przyjedziemy.

Autora listu z pogróżkami do tej pory nie udało się zatrzymać. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować akcja policji i straży miejskiej, związana z zabezpieczeniem szkół. Wszystkie służby podkreślają jednak, że będzie to duża kwota. Jeśli sprawca zamieszania zostanie zatrzymany, to on poniesie wszystkie koszty.

d4vu9pd

„Bombowcy” nie próżnują

Od 20 maja policja odnotowała aż 27 fałszywych zgłoszeń o podłożeniu ładunków wybuchowych w szkołach. Wśród nich zdarzały się też zgłoszenia, których autorami były dzieci, np. podkładano puste paczki w toaletach, żeby sprawdzić czujność policji czy straży miejskiej. Zatrzymano już siedmiu autorów fałszywych alarmów. Za same groźby podłożenia ładunku wybuchowego, mogą być skazani nawet na 2 lat więzienia. W przypadku zorganizowania ewakuacji i spowodowania zagrożenia życia, kara ta rośnie do 10 lat. Policja sprawdza wszystkie informacje o podłożeniu bomby. Wczoraj dwa fałszywe alarmy zgłoszono w szkołach przy ul. Słubickiej i Robotniczej.

- Byłem właśnie w połowie odpowiedzi, kiedy ktoś wszedł do klasy i powiadomił o alarmie bombowym – mówił Łukasz, którego spotkaliśmy przed szkołą przy Słubickiej. Wczoraj miał zdawać ustną maturę. Nie tylko on. Fałszywy alarm nie ucieszył jego kolegów i koleżanek. - Wolałabym, żeby było już po egzaminie, a przez to stanie pod szkołą, wszystko się przeciąga – narzekała podenerwowana Asia. Z placówki ewakuowano 600 osób. Po sprawdzeniu budynku okazało się, że nie ma tam żadnego ładunku wybuchowego. Podobnie było w szkole przy ul. Robotniczej.

Renata Grochal

d4vu9pd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4vu9pd
Więcej tematów