Stolica szykuje się na "Wielki Wybuch" - zobacz film
Ludzkich rozmiarów roboty przemówią głosami znanych aktorów i wcielają się w postaci z prozy Stanisława Lema. Specjalna maszyna będzie przewidywała płeć dziecka, a przesympatyczny robot napisze dla nas wiersz - to tylko część atrakcji, które zobaczymy w Centrum Naukowym Kopernik w Warszawie. Otwarcie już 5 listopada i - jak zawsze - będzie naukowo.
Na początek zobaczymy widowisko „Wielki Wybuch” czyli siedem koncepcji mówiących o początkach Wszechświata. Rozbłysną światła, zabrzmi muzyka, ożyją anonimowe postacie, a 250 tancerzy wykona układ choreograficzny w reżyserii Saskia Boddeke i Petera Greenawaya. Atrakcją będzie również oficjalne otwarcie Centrum. Osoby, które wcześniej się zarejestrowały do drugiej nad ranem będą mogły zwiedzać ekspozycje.
Już na początku listopada będzie można zobaczyć znaczą część wystaw. Pod koniec grudnia ruszy pierwszy na świecie teatr, w którym zamiast aktorów, wystąpią na scenie - uwaga! - roboty ludzkich rozmiarów. Na razie wykonają dwa spektakle, na podstawie prozy Stanisława Lema i Edwina A. Abbotta. - Mamy możliwość programowania robotów, więc będziemy się starali robić premiery regularnie - zapewnia Piotr Kossobudzki, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik.
Kolejny etap otwarcia Centrum zaplanowany jest na przyszły rok. Ruszy galeria „Regeneracja” adresowana do nieco starszej młodzieży. Poruszająca tematy z zakresu psychologii, socjologii i relacji międzyludzkich, ale również ekonomii. Wiosną będziemy mogli zabawić się w małego chemika, korzystając z dostępnych laboratoriów, między innymi chemicznego i biologicznego. Będzie też działała pracownia robotyczna. Chętni będą mogli sami skonstruować i zaprogramować robota. - Mamy nadzieję, że to będzie oferta szczególnie atrakcyjna dla grup, zwłaszcza szkolnych, które nie zawsze mają możliwość robienia w szkole eksperymentów z prawdziwym laboratoryjnym sprzętem - mówi Kossobudzki.
Ruszy też nowoczesne planetarium z ekranem w kształcie sfery, o średnicy wysokości 16 metrów. Wewnątrz kopuły dzięki nowoczesnej aparaturze video będzie można nie tylko oglądać gwiazdy, co również - jak zapewniają organizatorzy - zanurzyć się w wyświetlanym dookoła filmie. Będą to projekcje o podróżach do gwiazd, zanurzaniu się w morskich głębinach czy przyglądaniu się, jak wyglądał świat w czasach dinozaurów; a nawet zobaczymy koncert rockowy.
- To, że nazywamy się Centrum Nauki nie oznacza, że mówimy wyłącznie o edukacji i naukowych odkryciach. Staramy się, żeby sztuka była w nim bardzo obecna. Zarówno w formie eksponatów przygotowanych przez artystów, albo mówiących o sztuce, muzyce, grafice, rzeźbie, jak i w formie różnego typu działań - mówi Kossobudzki. Zapewnia też, że Centrum chce podejmować inicjatywy na terenie biedniejszych ośrodków czy wsi, organizując na przykład pikniki dla lokalnej społeczności.
W trakcie przygotowań jest również Park Odkrywców, miejsce do odpoczynku i relaksu wokół budynku i na dachu. A w specjalnym centrum konferencyjnym będą organizowane debaty, spotkania z ciekawymi osobami i dyskusje.
Centrum Nauki Kopernik powstało z inicjatywy środowisk naukowych, by stworzyć miejsce nowoczesnej promocji wiedzy. Jako pierwsi z taką ideą wyszli w 1997 roku przedstawiciele Pikniku Naukowego i Festiwalu Nauki, prof. Magdalena Fiskus i prof. Łukasz Turski. W 2004 roku porozumieli się: prezydent Warszawy Lech Kaczyński, minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber i minister nauki Krystyna Łybacka. - Wówczas była to idea ponad podziałami partyjnymi i politycznymi – mówi Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik. Rozpoczęcie budowy siedziby Centrum nastąpiło w sierpniu 2008 roku.
Centrum będzie otwarte od wtorku do piątku w godz. 9-18, w soboty i niedziele w godz. 10-19.
Reporter: Anna Kalocińska, Zdjęcia: Rafał Smykowski