Statki popłynęły do Warszawy
Polska Żegluga Morska (PŻM) przeniosła ze
Szczecina do Warszawy siedzibę swej najważniejszej spółki -
Żeglugi Polskiej SA. W Szczecinie natomiast powołano jedynie jej
oddział - informuje "Kurier Szczeciński".
To dla poprawy wizerunku firmy w stolicy - twierdzi dyrektor PŻM, Paweł Brzezicki.
W biurze prasowym Ministerstwa Skarbu Państwa, który jest właścicielem PŻM poinformowano "Kurier Szczeciński", że nic nie wiedziano o tym, iż ŻP jest już firmą warszawską. Statutowy zapis, że siedziba Żeglugi Polskiej jest w Szczecinie, uległ zmianie. Na zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy 30 czerwca tego roku nie było więc już przeszkód dla podjęcia uchwały, która spowodowała, że teraz spółka podlega jurysdykcji warszawskiej i tam też będzie np. płacić podatki - podkreśla "Kurier Szczeciński".
Szczecin nie straci na prestiżu, gdyż ŻP i tak ma minimalne dochody więc i podatki są minimalne - twierdzi P. Brzezicki, który podjął w imieniu PŻM uchwałę o nowej siedzibie głosując 1500 akcjami. Z kolei 16 lipca tego roku na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, "jednomyślnie" postanawiono utworzyć - dla już stołecznej spółki - oddział w Szczecinie. Dyrektor Brzezicki stara się uspokoić: Żegluga Polska jest właścicielem zaledwie 11-12 statków. Reszta floty należy do spółek zagranicznych, a te podlegają i pod PŻM i pod ŻP. Jednak ze schematu organizacyjnego grupy PŻM wynika, że poprzez spółki pośrednie do Żeglugi Polskiej należy prawie cała flota armatora, a także połowa promu "Polonia" (Unity Line) i ponad połowa udziałów w Polsteam Żegluga Szczecińska (biała flota).
Żegluga Polska w stolicy miała poprawić to, co w tej chwili się psuje - wizerunek przedsiębiorstwa - mówi Brzezicki. Firma chce być tam, gdzie robi się interesy. Za pięć minut, jak poprawi się sytuacja, znów może być w Szczecinie - dodaje.