Trwa ładowanie...
d1obu3q
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Statek towarowy Dragon wystartował na stację ISS

Statek towartowy Dragon, należący do prywatnej korporacji SpaceX, wystartował z przylądka Canaveral na Florydzie z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowała agencja NASA. Dragon dostarczy między innymi niezwykły ekspres do kawy dla włoskiej astronautki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Statek towarowy Dragon wystartował na stację ISS
(PAP/DPA, Fot: Samantha Cristoforetti)
d1obu3q

Dragon ma dostarczyć sześciu astronautom na pokładzie ISS ponad 1810 kg zaopatrzenia, w tym żywność i aparaturę naukową. Statek ma zacumować do ISS w piątek.

W ładunku znalazł się m. in. ekspres do kawy specjalnie zaprojektowany do funkcjonowania w warunkach nieważkości. Jest on przeznaczony dla włoskiej astronautki Samanthy Cristoforetii. Dała ona do zrozumienia, że ma już dość amerykańskiej kawy rozpuszczalnej, którą musi pić od czasu przybycia na stację późną jesienią ub. r.

Będzie to - jak zauważają komentatorzy - pierwszy ekspres do parzenia naturalnej kawy, który znajdzie się na orbicie okołoziemskiej. Włoski producent ekspresu zapowiada, że zrewolucjonizuje on picie kawy w kosmosie.

d1obu3q

SpaceX, należąca do miliardera Elona Muska, zamierzała odzyskać pierwszy człon rakiety Falcon 9, która wyniosła statek na orbitę, aby użyć go ponownie i w ten sposób obniżyć koszty kolejnego startu. Jednak według opublikowanego komunikatu firmy, człon opadł na przygotowaną specjalną platformę pływającą na wodach Atlantyku u wybrzeży Florydy, ale został w znacznym stopniu zniszczony i nadaje się tylko do kasacji.

Jest to już siódma misja lotu zaopatrzeniowego na stację ISS realizowana przez SpaceX. ISS pilnie potrzebuje zaopatrzenia bowiem w październiku ub. r. nie udał się lot statku towarowego firmy Orbital Sciences Corp. Rakieta nośna eksplodowała wówczas podczas startu.

Zobacz także: Progress zadokował do ISS

d1obu3q

Podziel się opinią

Share

d1obu3q

d1obu3q
Więcej tematów