PolskaStasi: Jaruzelskiego zwerbował Kiszczak

Stasi: Jaruzelskiego zwerbował Kiszczak

11.06.2005 07:00, aktual.: 11.06.2005 08:16

"Życie Warszawy" dotarło do niemieckich
dokumentów, według których w 1952 roku Czesław Kiszczak pozyskał
na tajnego współpracownika Wojciecha Jaruzelskiego. Wojciech
Jaruzelski nazywa niemieckie doniesienia "kpiną". "Czesława
Kiszczaka poznałem chyba w latach 60., poza tym nie chcę się już
na ten temat wypowiadać" - mówi gazecie były prezydent.

Z samym Kiszczakiem nie udało się dziennikowi porozmawiać. "Męża nie ma w domu i nie wiadomo, kiedy wróci. Nie sądzę, by chciał się wypowiadać na temat generała Jaruzelskiego" - powiedziała "Życiu Warszawy" żona byłego szefa MSW.

Według materiałów Stasi znajdujących się w Instytucie Gaucka w Berlinie, Jaruzelskiego zwerbował Kiszczak w 1952 roku. Wtedy, gdy generał był wykładowcą Akademii Sztabu Generalnego - informuje "Życie Warszawy". Dokumenty nie podają precyzyjnie, w jakim okresie Jaruzelski był wykładowcą ASG. Z życiorysu generała można się jednak dowiedzieć, że w 1952 roku odbył Kurs Doskonalenia Dowódców ASG, a rok później stanął na czele Oddziału Akademii Wojskowych GZWB - podaje dziennik.

"Czesław Kiszczak z Informacją Wojskową był związany od końca 1945 roku. Do ASG trafił jako słuchacz w 1953 roku" - mówi gazecie dr Zbigniew Palski, historyk. Jego zdaniem trudno jest ocenić wiarygodność dokumentów NRD-owskiej Stasi bez dokładnych badań. "Trzeba szczegółowo zbadać i ocenić informacje tam zawarte. Podchodziłbym do nich z dużą ostrożnością, ponieważ są w nich nieścisłości. Na przykład nie zgadzają się niektóre daty. Nie świadczy to oczywiście o tym, że dokument w całości jest fałszywy. Żeby wydać ostateczną opinię, potrzebne są - jak już mówiłem - dogłębne badania" - dodaje Palski.

To, że Jaruzelski miał być tajnym współpracownikiem Informacji Wojskowej o pseudonimie Wolski, wynika z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej. Ujawniły to w środę Fakty TVN. Informacja o Jaruzelskim wywołała prawdziwą burzę. W Instytucie Pamięci Narodowej powołano specjalny zespół, który zajmie się poszukiwaniem materiałów o ewentualnych związkach gen. Wojciecha Jaruzelskiego z wojskowymi służbami specjalnymi PRL. Czy przeszkodą w wyjaśnieniu sprawy mogą być różne daty zwerbowania, które znajdują się w dokumentach? IPN podaje datę zwerbowania - 1946 r., zaś w dokumentach Stasi mowa o 1952 roku. Zdaniem historyków nie ma to znaczenia - czytamy w "Życiu Warszawy".

"Bywało, że ta sama osoba była pozyskiwana ponownie, co mogło wynikać chociażby z tego, że agent pozostawał przez jakiś czas niewykorzystany" - wyjaśnia w dzienniku Antoni Dudek, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także