Staroegipskie figurki w czeskim magazynie
Sensacyjnego odkrycia pracownicy muzeum regionalnego w Czeskiej Lipie dokonali w... muzealnym magazynie. W jednej z zapomnianych skrzyń, w których przechowuje się gromadzone eksponaty, znaleźli sześć niezwykle cennych staroegipskich figurek ceramicznych.
25.03.2005 | aktual.: 25.03.2005 13:49
Skrzynia skrywająca cenne przedmioty leżała w magazynie przez ponad 30 lat. Opisana była niezwykle zwięźle: "figurki". Pracownicy muzeum w Czeskiej Lipie są zdania, że o tym, iż w magazynie leżał taki skarb, poprzedni pracownicy muzeum nie mieli najmniejszego pojęcia, bowiem nie było wśród nich żadnego specjalisty, który mógłby - choć w przybliżeniu - określić wartość i pochodzenie eksponatów.
Dwie z sześciu fajansowych staroegipskich rzeźb pogrzebowych trafiły do czeskolipskiego muzeum jeszcze przed II wojną światową jako dar rodziny miejscowego konserwatora zabytków, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Jana Dukata. Cztery pozostałe figurki jego rodzina przekazała w latach siedemdziesiątych.
Według czeskich egiptologów figurki, które w starożytnym Egipcie były obowiązkowym akcesorium pogrzebowym, są autentyczne. Ich struktura jest dokładnie taka sama jak w przypadków podobnych rzeźb z wykopalisk archeologicznych. Ponieważ nasze figurki nie zostały jednak znalezione bezpośrednio podczas wykopalisk, ich autentyczność będą musiały ostatecznie potwierdzić specjalistyczne badania - powiedziała Hana Navratilova z Czeskiego Instytutu Egiptologii.
Wiek staroegipskich figurek znalezionych w Czeskiej Lipie określa się na podstawie badań porównawczych na trzy tysiące lat. Naukowcy nie chcą natomiast wypowiadać się na temat ich wartości materialnej.
Zbigniew Krzysztyniak