Staroegipski obelisk w Poznaniu
Starożytny egipski obelisk można będzie oglądać od 23 października w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Monument został wykonany ponad 1200 lat p.n.e.
"Rzeczpospolita" informuje, że obelisk jest wykuty z jednego bloku granitu, waży ponad dwie tony, pokryty jest hieroglifami, a wykonany został za panowania Ramzesa II w latach 1279 - 1213 p.n.e. Pierwotnie monument stał przed świątynią w Tell Atrib w Delcie Nilu. W XIX wieku przetransportowano go do Kairu, skąd zakupiło go Muzeum Egipskie w Berlinie.
Jest to bezcenny zabytek, ubezpieczono go na "symboliczną" kwotę jednego miliona euro. Dyrektor poznańskiego muzeum profesor Lech Krzyżaniak podkreśla, że placówka otrzymała go bezpłatnie na kilkanaście lat, uzupełni on istniejącą już w Poznaniu galerię sztuki i kultury staroegipskiej.
Oprócz Paryża, Rzymu i Londynu, Poznań to czwarte europejskie miasto, w którym eksponowany jest monumentalny staroegipski obelisk. Depozyt ten jest możliwy dzięki doskonałej, ścisłej współpracy placówki poznańskiej z Muzeum Egipskim w Berlinie. (reb)