'Stare Wiedźmy' i 'Stygmatyczka' laureatami konkursu "Dwa Teatry - Sopot 2008"
Zdobywcą Grand Prix festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie dla
najlepszego utworu radiowego zostały "Stare wiedźmy" Krystyny
Kofty. Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru TV przypadło
"Stygmatyczce" Grzegorza Łoszewskiego, w reżyserii Wojciecha
Nowaka.
Zwycięzców w dziedzinie konkursu radiowego wyłoniło jury w składzie: Anna Seniuk, Cezary Harasimowicz, Edward Pałłasz, Wacław Tkaczuk i Maciej Wojtyszko. Grand Prix otrzymali twórcy słuchowiska "Stare wiedźmy" - Krystyna Kofta za tekst, Andrzej Piszczatowski za reżyserię, Maria Olszewska za realizację akustyczną oraz Małgorzata Małaszko za opracowanie muzyczne.
Nagroda za reżyserię przypadła ex aequo Julii Wernio, za słuchowisko "Jutro" wg dramatu Josepha Conrada (utwór zgłosił do konkursu Program 1 Polskiego Radia) oraz Krzysztofowi Czeczotowi za "Dublin. One Way" jego autorstwa (słuchowisko zgłoszone przez Polskie Radio Szczecin). Scenariusz Jacka Snopkiewicza do słuchowiska "Uroczysko", w reżyserii Jana Werenyci (zgłoszenie Programu 1 Polskiego Radia), został uznany za najlepszy scenariusz oryginalny. Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymała Bogumiła Prządka, za adaptację słuchowiska "Kapelusz" wg "Traktatu o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego, w reżyserii Waldemara Modestowicza (słuchowisko z repertuaru Programu II zostało zgłoszone do konkursu przez Teatr Polskiego Radia). Marcin Bors otrzymał nagrodę za realizację akustyczną "Dublin. One Way" Krzysztofa Czeczota, a Piotr Nazaruk za muzykę oryginalną do słuchowiska "Bóg Niżyński" Piotra Tomaszka w reżyserii autora (utwór zgłoszony przez Polskie Radio Białystok). Jury przyznało również nagrody dla
najlepszych aktorów - Elżbiecie Kijowskiej za rolę Nieznajomej i Januszowi Rafałowi Nowickiemu za postać Leśniczego w słuchowisku "Uroczysko". Nagrodę aktorską za rolę drugoplanową otrzymał Stanisław Brudny, który w utworze "Jutro" zagrał Jozuego Carvila.
Honorową nagrodę dla Producenta słuchowiska otrzymało Polskie Radio Rzeszów, za oryginalne połączenie materiału fabularnego z dokumentem oraz związek propozycji repertuarowej z historią regionu ("WiNny bohater" Andrzeja Zajdla w reżyserii Jana Warenyci). Przyznane zostały również wyróżnienia honorowe w formie rekomendacji do powtórzenia na antenie ogólnopolskiej i antenach rozgłośni regionalnych dla "Akropolis" wg Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Pawła Łysaka (słuchowisko zgłoszone przez Polskie Radio Pomorza i Kujaw - Radio Bydgoszcz) oraz dla utworu "Księga pamięci - Chełm", wyreżyserowanego przez Marię Brzezińską (zgłoszonego do konkursu przez Polskie Radio Lublin).
Jury w składzie: Joanna Bogacka, Maciej Englert, Krzysztof Knittel, Wojciech Tomczyk, Janusz Zaorski, przyznało nagrody najlepszym spektaklom Teatru TV. Grand Prix za "Stygmatyczkę" otrzymali autor sztuki Grzegorz Łoszewski, reżyser Wojciech Nowak oraz Kinga Preis za rolę Wandy Broniszewskiej.
Waldemar Krzystek został uhonorowany nagrodą za reżyserię spektaklu "Ballada o kluczu" Adama Dobrzyckiego, a Maciej Wojtyszko za oryginalny polski tekst dramatyczny - "Chryje z Polską". Za zdjęcia i scenografię do "Stygmatyczki" nagrodzono Arkadiusza Tomiaka oraz Katarzynę Sobańską. Nagroda dla najlepszego aktora - za rolę Stanisława Wyspiańskiego w spektaklu "Chryje z Polską" - przypadła Mariuszowi Banaszewskiemu. Ponadto jury przyznało trzy wyróżnienia aktorskie: dla Dominiki Ostałowskiej i Zbigniewa Zamachowskiego za role Teresy i Roberta w "Balladzie o kluczu" oraz dla Zbigniewa Konopki, który wcielił się w postać Stefana Żeromskiego w spektaklu "Chryje z Polską" w reżyserii Macieja Wojtyszki.