Stare dowody ważne do 31 marca 2008 r.
Senat przyjął ustawę wydłużającą okres wymiany dowodów osobistych do 31 marca 2008 r. Za ustawą głosowało 87 senatorów. Nie było głosów przeciwnych i wstrzymujących się. Teraz dokument trafi do podpisu prezydenta.
14.09.2007 20:35
Przyczyna tej ustawy jest oczywista, 7-letni okres wydawania dowodów osobistych okazał się niewystarczający - mówił wcześniej sprawozdawca komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej Andrzej Owczarek (PO).
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, dowody osobiste miały zostać wymienione do 31 grudnia 2007 r. Ponieważ jednak w urzędach zaczęły tworzyć się kolejki, a z danych z końca sierpnia wynikało, że na wymianę dokumentów czeka jeszcze ok. 5 mln osób, MSWiA zaproponowało wydłużenie tego okresu.
Do Sejmu trafiły dwa projekty - jeden poselski autorstwa SLD będący nowelizacją ustawy i zakładający przedłużenie terminu wymiany dokumentów do 31 grudnia 2008 r.; oraz prezydencki projekt ustawy o czasowym posługiwaniu się dowodami osobistymi wydanymi przed styczniem 2001 r. i zakładającym wymianę dowodów do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Ostatecznie rekomendację uzyskał ten ostatni.
Uzasadniając zmiany podkreślano, że ma to być swoisty wentyl bezpieczeństwa, a równocześnie motywacja dla Polaków do jak najszybszego składania wniosków. Dlatego, zgodnie z zapisami przyjętej ustawy, choć stare dowody nie stracą ważności po 1 stycznia 2008 (aż do końca pierwszego kwartału przyszłego roku), nie będzie można na ich podstawie przekraczać granicy z innymi krajami Unii Europejskiej, ani też z państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W najbliższych dniach w telewizji i w radiu pojawią się spoty zachęcające Polaków do jak najszybszego składania wniosków w sprawie dowodów i nieprzekładania tego na ostatnią chwilę.