Starcia na pograniczu Gruzji i Południowej Osetii
W niedzielę wieczorem ponownie doszło do
starć na pograniczu Gruzji i separatystycznej republiki
Południowej Osetii - podała rano gruzińska telewizja.
Walki wybuchły mimo podpisanego przez obie strony - a także Rosję - w ubiegły czwartek formalnego protokołu, w którym zadeklarowano gotowość znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu. Terenem starć stał się w niedzielę rejon wokół miasta Aszabeti, położonego na linii, mającej oddzielać Południową Osetię od Gruzji. Według gruzińskiej stacji Rustavi2, pierwsi otworzyli ogień separatyści osetyjscy. Nie wiadomo, czy starcia spowodowały ofiary w ludziach.
W niedzielę rano strona gruzińska informowała natomiast o zatrzymaniu tira z bronią, przeznaczoną dla Południowej Osetii.
Południowa Osetia to granicząca z Rosją separatystyczna republika na terenie Gruzji. Rosja ma wielkie wpływy w Południowej Osetii, która zerwała w 1990 r. z Tbilisi, sama się rządzi, a jej władze czynią starania o przyłączenie republiki do Federacji Rosyjskiej.
Prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili zapowiedział wkrótce po wygranej w styczniowych wyborach zjednoczenie kraju, podzielonego w następstwie separatystycznych walk. Saakaszwilemu udało się podporządkować separatystyczną republikę - Adżarię.
W dalszym ciągu niezależna od Tbilisi pozostaje Abchazja i stutysięczna Południowa Osetia, gdzie 80% mieszkańców ma rosyjskie paszporty, a walutą jest rosyjski rubel.