Stany Zjednoczone opuszczają UNESCO. Zarzucają organizacji "antyizraelskie uprzedzenia"
Stany Zjednoczone wycofują się z UNESCO, organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Dyrektor generalna organizacji Irina Bokowa wyraziła z tego powodu "głębokie ubolewanie". USA tłumaczą swoją decyzję "potrzebą fundamentalnej reformy, a także antyizraelskimi uprzedzeniami UNESCO".
O decyzji USA poinformowała agencja AFP. "Po otrzymaniu oficjalnego zawiadomienia od sekretarza stanu Rexa Tillersona chcę wyrazić głębokie ubolewanie z powodu decyzji USA" - czytamy w oświadczeniu dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokowej. Bokowa przewodniczy tej organizacji od 2009 r.
Zobacz też: Żelazny uścisk Trumpa
Dyrektor UNESCO podkreśla, że "od 2011 r. relacje między UNESCO i USA się pogłębiły, dlatego decyzja Stanów Zjedoczonych jest "stratą dla organizacji i rodziny ONZ".
"Decyzja nie zapadła łatwo, ale jest odzwierciedleniem obaw Stanów Zjednoczonych związanych z narastającymi zaległościami (w płatnościach na UNESCO - red.), potrzebą fundamentalnej reformy, a także antyizraelskimi uprzedzeniami UNESCO” – napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu USA. Stany Zjednoczone podkreślają, że "zamierzają nadal angażować się w prace organizacji jako obserwator, by móc dzielić się doświadczeniami, poglądami i wiedzą".
Decyzja wejdzie w życie 31 grudnia.
USA wstrzymały finansowanie UNESCO po przyjęciu do tej organizacji Palestyny. UNESCO to pierwszą oenzetowska agenda, która przyznała Palestyńczykom pełne członkostwo w październiku 2011 roku. Jeszcze przed przyjęciem Palestyny do organizacji USA groziły UNESCO zawieszeniem finansowania. Waszyngton wpłacał do kasy UNESCO 80 mln dolarów rocznie, czyli 22 proc. jej budżetu.
Prawodawstwo z lat 90. zakazuje Stanom Zjednoczonym finansowania każdej instytucji ONZ, przyznającej pełne członkostwo jakiemukolwiek podmiotowi, który nie dysponuje "uznawanymi międzynarodowo atrybutami" państwowości.
UNESCO organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
Źródło: AFP,Newsweek,PAP,UNESCO