PolskaStanisław Barańczak kończy 60 lat

Stanisław Barańczak kończy 60 lat

W poniedziałek przypadają 60. urodziny Stanisława Barańczaka - poety, krytyka literackiego eseisty, literaturoznawcy, ale przede wszystkim - autora przekładów poezji języka angielskiego na polski. Takiego tłumacza jak Barańczak polska literatura od jej początków po dzisiaj nie miała - pisał o nim Czesław Miłosz.

10.11.2006 | aktual.: 10.11.2006 17:06

Stanisław Barańczak urodził się w 13 listopada 1946 r. w Poznaniu w rodzinie o tradycjach artystycznych. Jego rodzoną siostrą jest Małgorzata Musierowicz, autorka "Jeżycjady". Barańczak ukończył polonistykę na Uniwersytecie im. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie pracował później jako wykładowca. Jako poeta debiutował w 1965 tomikiem "Korekta twarzy". Został uznany za jednego z czołowych poetów pokolenia tzw. Nowej Fali. Potem ukazywały się takie tomiki wierszy Barańczaka jak "Jednym tchem" (1970), "Dziennik poranny" (1972), "Ja wiem, że to niesłuszne" (1977), "tryptyk z betonu, zmęczenia i śniegu" (1980) "Podróż zimowa" (1994) i "Chirurgiczna precyzja" (1998) - tom, który przyniósł Barańczakowi literacką nagrodę NIKE.

Po wydarzeniach czerwca 1976 Barańczak był wśród współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników oraz podziemnego kwartalnika "Zapis". Od 1981 wykłada w USA literaturę polską na Harvardzie i jest redaktorem naczelnym "The Polish Review". Barańczak był też współzałożycielem paryskich "Zeszytów Literackich", jest stałym współpracownikiem periodyku "Teksty Drugie".

Barańczak zajmował się przekładami od dawna - w 1974 ukazało się jego tłumaczenie wierszy Boba Dylana, w latach 80. - antologia poezji metaficznycznej w jego przekładzie. Jednak od początku lat 90. w twórczości Barańczaka dominują przekłady. Uważany jest za najwybitniejszego w drugiej połowie XX w. tłumacza na język polski anglojęzycznej poezji, przełożył m.in. wiersze Emily Dickinson, Johna Donne'a, Roberta Froste'a. Jest też autorem serii przekładów dramatów Shaekpeare'a. Barańczak tłumaczył też wiersze poetów języka rosyjskiego m.in. Josifa Brodskiego.

14 listopada na uniwersytecie Harvarda w Bostonie, odbędzie się uroczystość wręczenia Barańczakowi doktoratu hc. Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznanego mu w uznaniu dorobku życia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)