PolskaStan zagrożenia afrykańskim pomorem świń w Polsce

Stan zagrożenia afrykańskim pomorem świń w Polsce

Na terenie dziewięciu podlaskich powiatów wojewoda ogłosił stan zagrożenia afrykańskim pomorem świń (ASF) - informuje RMF FM. To nakłada na hodowców nowe obowiązki.

Stan zagrożenia afrykańskim pomorem świń w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP | Łukasz Ogrodowczyk

Stan zagrożenia afrykańskim pomorem świń występuje w powiatach augustowskim, białostockim, bielskim, hajnowskim,, monieckiem, sejeńskim, siemiatyckim, sokólskim i suwalskim.

Służby weterynaryjne prowadzą działania, które mają zminimalizować ryzyko przedostania się do Polski groźnej choroby trzody - informuje "Rzeczpospolita". Badane są padłe dziki i świnie, prowadzona jest akcja informacyjna, a na granicach odbywa się dezynfekcja pojazdów.

Dotąd w Polsce nie zanotowano przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). Choroba jednak zbliża się do naszych granic. Afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi, jest natomiast śmiertelny dla m.in. świń, gdyż nie ma na nią szczepionki, a śmiertelność wśród zwierząt jest niemal stuprocentowa.

W obwieszczeniu wojewody podlaskiego można przeczytać między innymi, że na zagrożonym terenie zwierzęta mają przebywać w zamknięciu, a wejścia do pomieszczeń trzeba wyłożyć specjalnymi matami. Informację o każdym padłym zwierzęciu trzeba przekazać powiatowemu lekarzowi weterynarii, dotyczy to również dzików.

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są narażeni na zakażenie wirusem ASF w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (355)