Trwa ładowanie...
11-08-2005 12:05

Stan wyjątkowy w Malezji

Rząd Malezji ogłosił rano stan wyjątkowy na części terytorium kraju, gdzie dotarły dymy z dżungli, płonącej na indonezyjskiej wyspie Sumatra.
Jednocześnie Kuala Lumpur i Dżakarta porozumiały się w sprawie
wspólnego zwalczania pożarów lasów tropikalnych na tej
indonezyjskiej wyspie.

Stan wyjątkowy w MalezjiŹródło: PAP/EPA
d2j0pqn
d2j0pqn

W Malezji rano stanem wyjątkowym objęto większość obszaru doliny Klang, przede wszystkim najbardziej dotknięty klęską rejon dwu malezyjskich miast - Port Klang i Kuala Selangor.

Zanieczyszczenie powietrza dotknęło też położone w dolinie Kuala Lumpur, jakkolwiek tu nie sięga poziomu alarmowego. W środę z powodu zadymienia przez pięć godzin nie działało jednak główne międzynarodowe lotnisko pod Kuala Lumpur.

Jak podaje agencja Reutera, według malezyjskich danych, w dwu miastach zanieczyszczenie powietrza sięga 500 punktów, podczas gdy szkodliwy dla człowieka jest poziom 300 punktów. Zgodnie z międzynarodowymi przepisami, władze kraju winny zastosować nadzwyczajne środki w sytuacji, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza sięga tej granicy.

Decyzja władz malezyjskich oznacza zawieszenie nauki w szkołach, apel do mieszkańców, by pozostawali w zamkniętych pomieszczeniach oraz odwołanie pracy w nie mających zasadniczego znaczenia dla kraju instytucjach państwowych oraz przedsiębiorstwach prywatnych.

d2j0pqn

Co roku, w porze suchej, na indonezyjskiej Sumatrze płoną lasy tropikalne, a wiatr przenosi dymy nad terytoria krajów sąsiednich - głównie Singapuru i Malezji. Część pożarów na Sumatrze zresztą, jak się twierdzi, powodowana jest przez człowieka - przedsiębiorców, chcących oczyścić sobie teren pod plantacje, głównie palmy olejowej. Dymy znad Sumatry co roku wywołują gwałtowne protesty państw ościennych.

Malezja już od tygodnia pozostaje w oparach dymów z indonezyjskich lasów. W środę rano władze malezyjskie wystąpiły do Indonezji o pilne nawiązanie rozmów w sprawie kryzysu, najpoważniejszego od 1997 r. Kuala Lumpur zaoferowało m.in. wysłanie samolotów do gaszenia pożarów na Sumatrze. Porozumienie dwu państw, o jakim informuje agencja Associated Press, ma obejmować działania sił powietrznych krajów, w tym mające na celu wywołanie deszczu, mogącego ugasić ogniska pożarów.

d2j0pqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j0pqn
Więcej tematów