Stan Illinois zniósł karę śmierci
Gubernator Illinois Pat Quinn podpisał w 9 marca ustawę znoszącą karę śmierci w tym amerykańskim stanie. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca. Tym samym Illinois stało 16 stanem, w którym zniesiono najwyższy wymiar kary.
- Była to jedna z najtrudniejszych decyzji, którą podjąłem jako gubernator - powiedział Quinn podczas ceremonii podpisywania ustawy w stolicy stanu Illinois, Springfield.
Stwierdził, że po przeanalizowaniu wszystkich przekazanych informacji doszedł do wniosku, iż "niemożliwym jest stworzenie idealnego systemu pozbawionego jakichkolwiek błędów". Quinn zmienił także wyrok śmierci na dożywocie 15 osobom przebywającym w więzieniach.
Legislatorzy stanu Illinois ustawę likwidującą najwyższy wymiar kary uchwalili na początku stycznia br. Gubernator miał 60 dni na jej podpisanie lub zawetowanie.
Pat Quinn powiedział, że ostatnie dwa miesiące poświęcił na konsultacje z ekspertami, prawnikami, przedstawicielami różnych religii i wyznań, a także rodzinami ofiar morderstw. - Rozumiem ich ból. Uważam jednak, że kara śmierci powinna być zniesiona ze względu na pomyłki, które zdarzały się w przeszłości - powiedział.
W stanie Illinois ostatnia egzekucja została wykonana w 1999 r. Rok później moratorium na wykonywanie kary śmierci wprowadził były republikański gubernator George Ryan. Jego decyzja była wynikiem dochodzenia, w którym udowodniono, że wskutek błędów procesowych na karę śmierci bezpodstawnie skazano 13 mężczyzn.
Opuszczając stanowisko w 2003 r. Ryan zmienił wyrok śmierci na dożywocie 164 osobom przebywającym w więzieniach. Był wśród nich Polak Grzegorz Madeja, skazany na karę śmierci w 1981 roku za zgwałcenie i zabójstwo mieszkanki Chicago Barbary Doyle.
Przeciwnicy kary śmierci zgłosili nawet kandydaturę George'a Ryana do Pokojowej Nagrody Nobla.
Wprowadzone przez Ryana moratorium na wykonywanie kary śmierci w Illinois było utrzymywane przez dwóch kolejnych gubernatorów: Roda Blagojevicha i Pata Quinna.
Od 1976 r., czyli od przywrócenia kary śmierci w USA, w stanie Illinois straconych zostało 12 osób.