ŚwiatStała ekspozycja polskiego plakatu filmowego w Londynie

Stała ekspozycja polskiego plakatu filmowego w Londynie

Polski plakat filmowy z różnych okresów ma od piątku stałą ekspozycję w nowo otwartym klubie filmowym, kawiarni i księgarni Cinephilia West w renomowanej londyńskiej dzielnicy Notting Hill, uczęszczanej przez bukinistów, handlarzy antyków, znanej także z dorocznego karaibskiego festiwalu w ostatnią niedzielę sierpnia.

Plakaty będzie można, nie tylko obejrzeć, jako stały element wystroju kino-klubo-kawiarni, ale także kupić, obok książek o filmie i DVD.

Cinephilia West - filia wydawnictwa filmowego Wallflower Press organizuje pokazy filmów, klubowe dyskusje, jest miejscem towarzyskich spotkań, galerią plakatu, punktem sprzedaży, a nawet agencją promocyjną.

- Zależało nam, by zgromadzić reprezentatywny przekrój polskiej twórczości plakatowej, a więc by były tu różne style, artyści i treści. Bardzo mi zależało, by plakaty były dostarczone bezpośrednio z Polski, a nie były to np. reprodukcje angielskie, bądź inne, bo autentyczność jest nieocenionym atutem - powiedział Yoram Allon, menedżer Cinephilia West i jeden z dyrektorów Wallflower Press.

Cinephilia wystawia każdorazowo ok. 50 plakatów wraz z oryginalną oprawą z Polski. Potencjalnie może sprowadzić z Polski każdy z ok. 5 tys. plakatów dostępnych w dystrybucji. Stale współpracuje z krakowską galerią plakatu, warszawskim muzeum plakatu, dostawcą oraz dystrybutorem z Wrocławia.

- Ten klub i galeria, to moje marzenie. Od dawna dzięki kontaktom zawodowym i osobistym miałem świadomość, że polski plakat filmowy jest najbardziej artystycznie ambitny i nowatorski w świecie. Dlatego wystawiam go od pierwszej chwili, gdy mam na to miejsce - dodał Allon.

W polskim plakacie filmowym najbardziej fascynuje go wieloznaczność przekazu, kilka warstw znaczeniowych, ekspresyjny skrót myślowy.

Na wystawie zgromadzono plakaty wybitnych polskich grafików Wiktora Sadowskiego, Wiesława Wałkuskiego, Andrzeja Pagowskiego, Leszka Żebrowskiego i Michałą Książka. Uzupełnieniem ekspozycji z Polski są plakaty Andrzeja Klimowskiego - polskiego grafika urodzonego w Wielkiej Brytanii, wykładowcy Londyńskiej Akademii Sztuk Pięknych, którego plakaty wpisują się w polską tradycję ekspresyjnego plakatu filmowego.

Plakaty filmowe są w Wielkiej Brytanii obiektem kolekcjonerskim. Znany dom aukcyjny Chriestie's organizuje aukcje plakatów dwa razy do roku. Uznaną renomę mają zwłaszcza Jan Lenica, Waldemar Świerzy, czy Franciszek Starowieyski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)