Stadion, most i ulice otrzymają imię Lecha Kaczyńskiego?
Miasta chcą oddać hołd tragicznie zmarłemu Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Pojawiają się plany nazwania Jego imieniem ulic w stolicy Gruzji Tbilisi i w Krakowie, a także nowego mostu w Bydgoszczy. Warszawa chce uhonorować Prezydenta tytułem honorowego obywatela, pojawiła się również inicjatywa, aby Jego imię nosił budowany Stadion Narodowy w Warszawie.
Rada Warszawy planuje nadać honorowe obywatelstwo stolicy zmarłemu tragicznie Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Rozpoczęto zbieranie podpisów pod odpowiednim wnioskiem.
- Uchwała w tej sprawie podjęta zostanie najprawdopodobniej w maju, a honorowe obywatelstwo nadane podczas uroczystej sesji 1 sierpnia, w rocznicę Powstania Warszawskiego - powiedziała wiceprzewodnicząca Rady Ligia Krajewska (PO). Wniosek dotyczący nadania L. Kaczyńskiemu honorowego obywatelstwa został przygotowany przez radnych wszystkich klubów.
We wniosku napisano m.in., że L. Kaczyński "jako wzorowy mąż stanu i prawdziwy patriota do końca pozostał wierny swoim ideałom dbałości o ujawnienie prawdziwej historii Narodu Polskiego".
Ruszyła również inicjatywa, aby budowany w Warszawie stadion narodowy nazwać imieniem Lecha Kaczyńskiego. O akcji na swoim blogu poinformował pomysłodawca Łukasz Warzecha, komentator dziennika "Fakt".
- Uznałem, że to świetny pomysł. Miejsce będzie ważne, duże, istotny punkt na mapie stolicy, a przy okazji Euro 2012 będą się tam rozgrywać ważne mecze - napisał dziennikarz na swoim blogu.
Gruzja: wybierzemy piękną ulicę
Jedna z ulic w stolicy Gruzji będzie nosiła imię Lecha Kaczyńskiego - poinformowała Nowosti-Gruzja, powołując się na mera Tbilisi Gigi Uguławę. Kwestia ta będzie rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu stołecznych władz.
Według Uguławy, w osobie Prezydenta Kaczyńskiego, który zginął w sobotę w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, świat stracił "przywódcę, który zawsze bronił ideałów związanych z walką o wolność i demokrację".
- Wybierzemy piękną ulicę i nazwiemy ją imieniem zmarłego tragicznie Prezydenta Polski - dodał mer.
"Most będzie świadkiem na wiele, wiele lat"
Jak podaje portal "Nasze Miasto", bydgoscy radni uczczą w środę ofiary smoleńskiej tragedii. W trakcie uroczystej sesji rady miasta Prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz zaproponuje rajcom, by nowa przeprawa przez Brdę nosiła imię tragicznie zmarłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Inicjator projektu uchwały, Konstanty Dombrowicz, przekonuje, iż most ten będzie świadkiem na wiele, wiele lat zaś przeprawa przez Brdę na odcinku od skrzyżowania z Jagiellońską do ulicy Wojska Polskiego, to obecnie największa inwestycja drogowa realizowaną w Bydgoszczy. Projekt współfinansowany jest ze środków pochodzących z Unii Europejskiej.
Decyzję w sprawie nadania przeprawie, która zostanie wzniesiona nad Brdą w okolicy dworca PKS, imienia Lecha Kaczyńskiego, podejmą radni. Uroczystą sesję, w całości poświęconą tragicznie zmarłym rodakom, zaplanowano na środę na godz. 11.30.
Uhonorują dwóch Prezydentów
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski proponuje, by patronami ulic w mieście byli Ryszard Kaczorowski i Lech Kaczyński, którzy zginęli w sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Z takim wnioskiem wystąpi do komisji Rady Miasta zajmującej się nazewnictwem ulic.
- Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski był honorowym obywatelem Krakowa. Pan Prezydent Lech Kaczyński miał być honorowym obywatelem, ale wniosek ten na jego życzenie wycofano, by nie było to traktowane jako element kampanii wyborczej - mówił prezydent Majchrowski.
Prezydentowi Kaczorowskiemu przyznano tytuł honorowego obywatela Krakowa w 1997 r. w uznaniu jego zasług w działalności na rzecz odzyskania niepodległości Polski poprzez walkę zbrojną i aktywną działalność polityczną oraz społeczną na emigracji.
W marcu o przyznanie honorowego obywatelstwa dla Lecha Kaczyńskiego wnioskowali radni PiS, którzy w ten sposób chcieli uhonorować go za zasługi na rzecz ochrony zabytków Krakowa.
Na razie nie wiadomo, która z ulic nosiłaby imię R.Kaczorowskiego. Imię Lecha Kaczyńskiego - według jednej z propozycji - miałoby otrzymać Rondo Mogilskie. Przemawia za tym fakt, że jest ono położone w centrum miasta i to, że w tym przypadku nie zachodziłaby potrzeba wymiany dokumentów ze względu na zmianę adresu. Czy tak się właśnie stanie, zdecyduje Rada Miasta Krakowa.