PolskaŚrodowisko gorzej chronione

Środowisko gorzej chronione

Kilkudziesięciu ekologów i mieszkańców stolicy protestowało we wtorek wieczorem przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie przeciw nowelizacji ustawy o ochronie środowiska. Według protestujących, nowelizacja ogranicza prawo blokowania niekorzystnych dla środowiska inwestycji.

Manifestację zorganizowali Zieloni 2004, stołeczne stowarzyszenia mieszkańców z Ursynowa i Bielan, a także partie lewicowe i prawicowe, np. Nowa Lewica i Młodzież Wszechpolska.

Domagamy się, by prezydent nie podpisywał nowelizacji ustawy i skierował ją do ponownego rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny - powiedział do zebranych Dariusz Szwed z Zielonych 2004.

Zdaniem Zielonych 2004, nowelizacja jest niezgodna z Konstytucją, prawem unijnym i ratyfikowaną przez Polskę konwencją z Aarhus z 1998 r. o dostępie do informacji oraz udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji.

Zmiany w ustawie "Prawo Ochrony Środowiska" leżą w interesie lobby inwestorów i ograniczają udział grup społecznych i obywatelskich w konsultacjach na temat inwestycji zagrażających środowisku - dodał Szwed.

Wyjaśnił, że do tej pory organizacje i mieszkańcy mogli dwukrotnie wyrazić swoje wątpliwości co do wpływu inwestycji na środowisko. Zgodnie ze zmianami w ustawie, będzie to możliwe tylko raz - we wstępnym etapie inwestycji.

W manifestacji wzięli także udział mieszkańcy położonej na Bielanach Chomiczówki oraz Ursynowa, którzy sprzeciwiają się budowie na terenach ich dzielnic tras ekspresowych. Tuż pod oknami naszych bloków mają się przeciąć dwie trasy szybkiego ruchu: S7 i trasa Mostu Północnego - powiedziała Hanna Gil ze "Stowarzyszenia Chomiczówka przeciw degradacji".

Jeśli tak się stanie, skażenie i hałas przekroczą wszelkie normy. Urzędnicy forsują najdroższy wariant wbrew opinii mieszkańców i Rady Dzielnicy Bielany - dodała.

Przyjęta przez Sejm 15 kwietnia nowelizacja ustawy Prawo Ochrony Środowiska czeka obecnie na podpis prezydenta. Nowelizacja przewiduje m.in. wprowadzenie stref przemysłowych oraz rezygnację z obowiązku uzyskiwania przez przedsiębiorców pozwoleń na emitowanie hałasu i pól elektromagnetycznych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)