Środek do czyszczenia szyb pomoże w leczeniu jaskry
Tlenek ceru, obecny w środkach do polerowania szyb i czyszczenia piekarników może pomóc w leczeniu jaskry, poważnej choroby oczu, która stopniowo prowadzi do ślepoty - wynika z najnowszych amerykańskich badań. Informację na ten temat podaje tygodnik "New Scientist".
Jaskra jest chorobą oczu stopniowo prowadzącą do uszkodzenia nerwu ocznego i utraty wzroku. Często jest nazywana "cichym złodziejem wzroku", ponieważ rozwija się latami bez żadnych objawów lub bólu, a nieleczona prowadzi do całkowitej ślepoty.
Choć może rozwinąć się u każdego, to przede wszystkim dotyka osób starszych (po 65. roku życia), chorych na cukrzycę, krótkowidzów oraz członków rodzin, w których występowała jaskra. Istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry jest podwyższone ciśnienie śródoczne, będące efektem gromadzenia się płynu w gałce ocznej. Może ono doprowadzić do uszkodzenia nerwu ocznego.
Jak przypominają autorzy najnowszych badań, w leczeniu jaskry problemem jest to, że większość aktywnych składników lekarstw stosowanych w tej chorobie z trudnością penetruje w głąb oka.
Teraz para badaczy z Uniwersytetu Środkowej Florydy w Orlando zaobserwowała, że proces ten można usprawnić z pomocą tlenku ceru. Cząsteczki tego związku mają bowiem odpowiedni kształt i wielkość by łatwo przenikać przez rogówkę.
Sudipta Seal i Sanku Mallik z sukcesem połączyli tlenek ceru ze związkiem blokującym enzym, który przyczynia się do rozwoju jaskry. Jest to ludzka anhydraza węglanowa II (hCAII) zaangażowana w produkcję i gromadzenie się płynu w gałce ocznej.
Testy prowadzone na szczurach i królikach wykazały, że zmodyfikowany lek nie powoduje podrażnienia oczu.
Zdaniem autorów pracy, istnieją duże szanse, że przy pomocy tlenku ceru w przyszłości można będzie efektywniej dostarczać lek na jaskrę do oczu, a przez to zwiększyć skuteczność jego działania.
Naukowcy podkreślają zarazem, że testy kliniczne na pacjentach będą potrzebne, aby ustalić jakie skutki uboczne może powodować zmodyfikowany lek i upewnić się, że nie szkodzi on w większym stopniu, niż pomaga.