Trwa ładowanie...
d4cwll8

Średniowieczny rękopis kryje tajemnicę leku na zabójczą bakterię

1000-letni manuskrypt z przepisem na maść leczącą infekcję oczu może stanowić klucz do opracowania leku na groźną, oporną na antybiotyki bakterię. Naukowcy, którzy odtworzyli maść, ze zdumieniem stwierdzili, że niszczy ona MRSA - szczepy gronkowca złocistego opornego na metycylinę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Średniowieczny rękopis kryje tajemnicę leku na zabójczą bakterię
(Wikipedia, Fot: Reytan)
d4cwll8

Środek został znaleziony na kartach Bald's Leechbook, pochodzącego z IX w. angielskiego manuskryptu, opisującego metody leczenia różnych schorzeń. Jedyny egzemplarz tej księgi znajduje się w British Library.

Dr Christina Lee z University of Nottingham przetłumaczyła "przepis" na maść na zapalenie oczu pochodzący z tej księgi, a jej koledzy z wydziału mikrobiologii postanowili przetestować jego działanie. Okazało się, że preparat ten, składający się z czosnku, cebuli i krowiej żołci, zabija 90 proc. bakteri MRSA.

Naukowcy są przekonani, że efekt terapeutyczny jest wynikiem średniowiecznej receptury, a nie jednego z jej składników.

d4cwll8

- Jesteśmy absolutnie zachwyceni skutecznością ich połączenia - stwierdziła dr Freya Harrison.

Dr Lee przypomina, że jest wiele średniowiecznych ksiąg medycznych, w których przedstawiono metody leczenia infekcji bakteryjnych. To może sugerować, że już wieki przed odkryciem istnienia mikroorganizmów chorobotwórczych, ludzie przeprowadzali badania, których celem było leczenie związanych z nimi schorzeń.

d4cwll8

Podziel się opinią

Share
d4cwll8
d4cwll8
Więcej tematów