PolskaŚredniowieczny pierścionek znaleziony w Kaliszu

Średniowieczny pierścionek znaleziony w Kaliszu

Pierścionek z brązu obok złotej i
srebrnej biżuterii oraz monet i przedmiotów codziennego użytku jest kolejnym cennym zabytkiem odnalezionym przez archeologów na terenie średniowiecznego grodziska na Zawodziu w Kaliszu.

Pierścionek ma w środku oczko, na którym widnieje romb z krzyżem zwieńczonym lilijkami. Znaleziono go w miejscu, w którym spodziewamy się istnienia dawnej siedziby księcia – poinformował miejscowy archeolog, Leszek Ziąbka.

Wcześniej na Zawodziu wykopano złotą i srebrną biżuterię, monety i wiele przedmiotów codziennego użytku z wczesnego średniowiecza. Niecodziennym znaleziskiem jest ażurowa grzechotka z brązu. Takiej nie udało się do tej pory znaleźć w Polsce, podkreślił Ziąbka. Grzechotka ma około 8 cm wysokości. Znaleziona została w tzw. jamie śmieciowej, która znajdowała się przy obiekcie mieszkalnym.

Archeolodzy wydobyli też m.in. kabłączki skroniowe, zausznicę koszyczkowatą, sporo srebrnych pierścionków, paciorki ceramiczne, topór wojenny, złotą głowę byczka, denary krzyżowe. Te ostatnie były bite najprawdopodobniej w kaliskiej mennicy księcia Zbigniewa- mówi Ziąbka. Według niego, znaleziska świadczą o wysokiej kulturze i szerokich kontaktach handlowych dawnych mieszkańców Zawodzia.

W pobliżu miejsca badań osiemset lat temu znajdowała się siedziba księcia Mieszka III Starego. Tutaj krzyżowały się główne szlaki z Niemiec na Ruś i znad Bałtyku do Czech, Moraw i Węgier. Na tym terenie pochowano Mieszka i jego syna Mieszkowica.

W styczniu rozpoczęła się rekonstrukcja grodu na Zawodziu, która pochłonie prawie 6 mln zł. Około 75% wszystkich kosztów pokryje UE. Prace muszą zakończyć się jeszcze w tym roku.(am)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)