Średniowieczne diety były zdrowsze od współczesnych
Pokolenie Robin Hooda, jeśliby nie umierało z powodu dziesiątkujących je zaraz, cieszyłoby się zdrowszym życiem niż my dziś. Ówczesne niezbyt tłuste posiłki, bogate w warzywa i dość duże ilości słabego piwa były dużo zdrowsze niż nasze skrobiowe, przetworzone przemysłowo jedzenie - tak uważa brytyjski naukowiec.
Przeciętny średniowieczny posiłek w Wielkiej Brytanii to: 3500-4000 kalorii, prawie dwa bochenki chleba, mięso, ryby i trzy kufle piwa w ciągu 12-godzinnego dnia pracy, spędzonego na wolnym powietrzu. Nasi przodkowie może więcej jedli, ale też więcej spalali kalorii - mówi dr Roger Henderson. Poza tym, nie jedzono tyle smażonych potraw i przetworzonego cukru w postaci ciastek, ciast i batonów.
Naukowiec przyznaje, że życie nawet zamożnych chłopów było ciężkie. Jednak po analizie dostęnych materiałów, Henderson twierdzi, że średniowieczne posiłki były dużo zdrowsze niż słynna śródziemnomorska dieta, która była modna wśród Rzymian.
Choć ta druga zawierała ryby, owoce, ziarna i oliwę, jak również czerwone wino, bogaci byli zazwyczaj przejedzeni, a biedni często nie mogli zdobyć wspomnianych produktów.
Tłum. A. Przegaliński, źródło: BBC