Srebrny skarb z Pompejów udostępniony zwiedzającym
Niezwykłą kolekcję - srebrne dekorowane
puchary oraz srebrną misę wydobytą spod popiołów Wezuwiusza po
blisko dwóch tysiącach lat - mogą od tego tygodnia oglądać
zwiedzający rzymską wystawę starożytności - poinformował serwis
internetowy Yahoo.
19.07.2005 | aktual.: 20.07.2005 10:19
Wystawa została w poniedziałek uroczyście otwarta w Rzymie. 20 zabytków - dekorowanych pucharów i misa - to zbiór znaleziony pięć lat temu u stóp Wezuwiusza.
Wybuch wulkanu, który spowodował erupcję trujących gazów i deszcz gorącego popiołu, gwałtownie zatrzymał życie w Pompejach. W trakcie ucieczki z ginącego miasta srebrna zastawa prawdopodobnie została spakowana przez właściciela i przygotowana do wyniesienia.
Sam właściciel zapewne nie przetrwał zagłady, która pochłonęła Pompeje w 79 r. 2 tys. lat później włoscy archeolodzy odnaleźli koszyk wypełniony popiołem. Dopiero dalsze badania - prześwietlenie wiklinowego kosza promieniami Rentgena - wykazały, że wewnątrz znajdują się metalowe naczynia.
Ostatnie pięć lat włoscy specjaliści poświęcili na delikatne wydobycie, oczyszczenie i opisanie srebrnych zabytków.
Po rzymskiej wystawie, na początku przyszłego roku, zespół srebrnych zabytków zostanie na stałe włączony do ekspozycji Muzeum Archeologicznego w Neapolu.
Badania wykopaliskowe na terenie Pompejów trwają od połowy XVIII w. Dotychczasowe prace przyniosły odsłonięcie tysięcy zabytków, od najmniejszych fragmentów biżuterii po całe budynki, które pozwoliły na pełną rekonstrukcję budowli i odtworzenie życia codziennego miasta rzymskiego w I w.
W ocenie archeologów, do tej pory przebadano ponad 60% powierzchni całego miasta przykrytego 7-metrową warstwą popiołów.