Sprzęt od WOŚP na ponad 650 oddziałach szpitalnych
Na ponad 650 oddziałach szpitalnych znajduje
się sprzęt medyczny zakupiony z pieniędzy zebranych przez
działającą od 11 lat Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
08.01.2004 12:05
"Po 11 latach grania WOŚP zakupiono sprzęt o wartości ok. 44 mln dolarów, który znajduje się na ponad 650 oddziałach szpitalnych całej Polski" - powiedział kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka i jeden z założycieli Fundacji WOŚP doc. dr hab. Bohdan Maruszewski.
Maruszewski zaznaczył, że zakupione urządzenia to sprzęt "najbardziej specjalistyczny, najbardziej kosztowny, na jaki z pewnością nie stać wielu szpitali i polskiego systemu służby zdrowia". Sprzęt ten znajduje się m.in. w salach intensywnej opieki medycznej, salach operacyjnych, oddziałach kardiochirurgicznych, oddziałach neonatologicznych.
Maruszewski ocenił, że najważniejszymi zakupami poczynionymi przez Fundację WOŚP jest wyposażenie klinik kardiochirurgii dziecięcej w całej Polsce oraz wyposażenie oddziałów noworodkowych w inkubatory.
_ "W tej chwili ponad 60% wszystkich inkubatorów działających w całej Polsce, to inkubatory zakupione przez WOŚP"_ - podkreślił. Zaznaczył, że następnym bardzo ważnym osiągnięciem fundacji jest wprowadzenie w Polsce programu przesiewowych badań słuchu u noworodków.
_ "Fundacja zakupiła sprzęt do takich badań dla blisko 500 oddziałów. Pomiędzy tymi oddziałami zastosowano połączenie systemem GPS, czyli bezprzewodowej łączności, który umożliwia na bieżąco zarówno przekazywania danych po każdym badaniu do bazy danych, jak również - jeśli badanie wypadnie dodatnio - informowanie o tym ośrodka referencyjnego dla danego dziecka, w którym ewentualnie będzie ono dalej leczone"_ - wyjaśnił. Dodał, że od momentu rozpoczęcia programu, w 2002 roku, przebadano 98,8% wszystkich noworodków urodzonych w Polsce.
Maruszewski poinformował także, że najnowszym zakupem Fundacji WOŚP są sztuczne komory serca dla dzieci i niemowląt, które już niebawem znajda się w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.
_ "W tej chwili komory znajdują się w urzędzie celnym i po finale zostaną przetransportowane do Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie odbędzie się wstępne szkolenie w ich użytkowaniu całego zespołu. Następnie 20 stycznia siedem osób, w tym lekarze, pielęgniarki i technicy, wyjadą na dwa dni do Berlina na bardziej szczegółowe szkolenia"_ - wyjaśnił Maruszewski.
Zaznaczył, że obecnie w Europie znajdują się tylko trzy takie urządzenia oraz jedno w Stanach Zjednoczonych. Według niego, zakup sztucznych komór "jest wielkim wydarzeniem i stawia polską kardiochirurgię na najwyższym poziomie".(iza)