Sprzedaje cenną kolekcję, by sfinansować remont po powodzi
Około 80 przedmiotów z kolekcji książąt Northumberland, jednej z najstarszych rodzin arystokratycznych Zjednoczonego Królestwa, trafi na aukcję, by dzięki uzyskanym środkom można było wyremontować budynki uszkodzone w powodzi w 2012 roku - podał dom Sotheby's.
08.04.2014 | aktual.: 08.04.2014 19:52
Książę Northumberland, największy posiadacz ziemski w Zjednoczonym Królestwie, sprzeda część swoich kolekcji. Powodem jest konieczność dokonania remontu w Newburn niedaleko Newcastle, wycenionego na 12 mln funtów (14,6 mln euro). Zawalił się tam po powodzi sklepiony kanał, co pociągnęło za sobą dalsze zniszczenia stojących obok budynków.
Dom aukcyjny poinformował, że cenne dzieła sztuki, rękopisy i starodruki należące do książąt Northumberland sprzedawane na różnych aukcjach w tym roku powinny przynieść ponad 15 mln funtów (18 mln euro). Pozwoli to księciu poza remontem na kontynuowanie inwestycji w długoterminowe projekty związane z dziedzictwem kultury w jego posiadłościach.
Wśród obiektów sprzedawanych przez Ralpha George'a Algernona Percy'ego, 12. księcia Northumberland i jego żonę (wywodzącą się od Marii Boleyn, której siostra Anna była drugą małżonką króla Henryka VIII i matką Elżbiety I)
znajduje się m.in. rzymska marmurowa Afrodyta z około 41-54 r. szacowana na 7,2 mln euro, obraz na miedzi flamandzkiego mistrza Jana Brueghela Starszego z 1613 roku przedstawiający rajski ogród (wart 3,6 mln euro), a także dzieła sztuki południowoazjatyckiej i muzułmańskiej. Są też dwa listy królowej Elżbiety I niezwiązane bezpośrednio z domem Percy (rodowe nazwisko książąt Northumberland) czy też pierwsza wydrukowana w języku angielskim książka (we Flandrii w 1473-74 r.).
Jak powiedział szef domu Sotheby's na Europę Henry Wyndham, "głębia i bogactwo kolekcji Northumberland są legendarne. Obejmuje ona nie tylko całe tysiąclecie rodu Percy, lecz także ważne momenty w historii i w rozwoju wielu szkół; należy do najświetniejszych prywatnych kolekcji sztuki na świecie. Obiekty na aukcję wybrano starannie, by nie naruszyć spójności całej kolekcji".
Afrodyta będzie licytowana 9 lipca; tego samego dnia sprzedawana będzie okazała komoda powstała ok. 1740 roku, dzieło jednego z największych brytyjskich architektów Williama Kenta. Szacunkowa wartość tego dzieła, świadczącego o surowym majestacie angielskich mebli z początku XVIII wieku, sięga 1,5 mln euro.
Licytowany będzie również wczesnorenesansowy dyptyk z Madonną i świętymi Giovanniego da Rimini z ok. 1300-1305 r. Pochodzi on z przełomowego okresu malarstwa europejskiego, kiedy zaczynało oddalać się od tradycji bizantyńskiej i przedstawiać, choć nadal jeszcze na złotym tle, sceny bardziej liryczne i w bardziej naturalistyczny sposób. Cena szacunkowa to 2-3 mln funtów (2,43-3,64 mln euro).
15 lipca na aukcji pojawią się dwa listy podpisane przez królową Elżbietę I. Jeden z nich zawiera rozkaz, by - po wybuchu nieudanego powstania katolickiej arystokracji z północy w 1569 roku - więzioną Marię Stuart przenieść w bezpieczniejsze miejsce do Coventry. Rebelią, której celem było osadzenie królowej Szkotów na tronie Anglii, dowodził Thomas Percy, 7. hrabia (earl) Northumberland.
Patrick Dingwall, dyrektor Sotheby's na północną Anglię zaznaczył: "Niewiele jest nazwisk wplecionych w historię naszej wyspy nicią bogatszą niż dom Percy". Jego genealogia sięga normańskiego podboju Anglii przez Wilhelma Zdobywcę.
12. książę Northumberland jest właścicielem ponad 100 tys. akrów ziemi i średniowiecznego zamku Alnwick, który wykorzystano jako tło w filmach o Harrym Potterze. Dzieci Ralpha i jego żony Isobel Jane z domu Richard, która jest królewskim lordem namiestnikiem Northumberland, przyjaźnią się z księciem Cambridge i księciem Harrym, a George Dominic hrabia Percy często fotografowany jest w towarzystwie Pippy Middleton.