PolskaSprzedają mleko obcym na własne ryzyko

Sprzedają mleko obcym na własne ryzyko

Polski producent mleka nie może sprzedać
mleka firmie, która nie jest zarejestrowana przez Agencję Rynku
Rolnego. Jeśli to zrobi, zostanie ukarany - informuje "Gazeta
Pomorska".

Od kilku tygodni do redakcji "Gazety Pomorskiej - niemal codziennie - dzwonią gospodarze, którzy proszą o kontakt z pośrednikami wywożącymi mleko z Polski. Obojętnie dokąd to mleko pojedzie, bylebym dostał więcej niż w mojej spółdzielni - mówi rolnik spod Golubia-Dobrzynia. Tu dostaję grosze i na nic mi nie wystarcza. Nawet zakupy w sklepie robię na zeszyt... - dodaje.

Pośredników zainteresowanych wywożeniem mleka do Niemiec i Holandii, trafia coraz więcej także do naszego regionu. Tymczasem niedawno weszła w życie ustawa o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, która jasno określa komu rolnik (właściciel kwoty mlecznej) może surowiec sprzedać. Mleko mogą kupować tylko zakłady, które zostały wpisane do rejestru Agencji Rynku Rolnego i prowadzą skup na terenie Polski - tłumaczy "Gazecie Pomorskiej" Małgorzata Książyk, rzecznik prasowy ministerstwa rolnictwa.

Z kolei od mleczarni może zostać odkupione wyłącznie mleko przetworzone, na przykład pasteryzowane. Surowe w żadnym wypadku! Za złamanie przepisów ustawy producentowi mleka grozi grzywna (a w kolejnych latach za niewykorzystanie kwot mlecznych - zmniejszenie limitów produkcyjnych), skupującemu - kara pieniężna. (...) Kwota mleczna jest własnością rolnika, jednak musi on o każdej zmianie odbiorcy mleka z jego gospodarstwa, powiadomić Agencję Rynku Rolnego - podkreśla "Gazeta Pomorska".

Gospodarz ma obowiązek wystąpić do nas z wnioskiem o zmianę mleczarni - mówi Edyta Zakrzewska, dyrektor bydgoskiego oddziału ARR. Póki co, w rejestrze firm skupujących nie ma pośredników z innych krajów unijnych. Jednocześnie przepisy unijne nakładają na dostawców obowiązek upewnienia się, że sprzedają oni mleko firmom ujętym w rejestrze. W Agencji Rynku Rolnego zapowiadają, że będą kontrolować nie tylko dostawców, ale także firmy skupujące - pisze "Gazeta Pomorska".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)