Sprawiedliwy handel - takiego nie znamy
W najbliższych dniach mieszkańcy Kielc będą mieli okazję – może po raz pierwszy w życiu – zetknąć się z ideą i produktami Sprawiedliwego Handlu, który modny jest na Zachodzie, w Polsce niemal nieznany.
01.04.2011 | aktual.: 04.04.2011 13:01
Aby to zmienić, Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu w ramach targów EcoFamily w dniach 1-3.04. (piątek-niedziela) poprowadzi interesujące zajęcia dla zwiedzających oraz stoisko, na którym można będzie spróbować i kupić wyjątkowe, ekologiczne produkty spożywcze, pochodzące ze źródeł etycznych: bez wyzysku, pracy dziecięcej i niewolniczej, wytworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz zdrowia pracowników i konsumentów: bez niszczenia lasów tropikalnych, bez szkodliwej chemii, substytutów czy modyfikacji genetycznych. Ich zakup może stać się dla konsumenta źródłem podwójnej satysfakcji: produkty mają bardzo wysoką jakość, najczęściej potwierdzoną certyfikatem produkcji ekologicznej (przy tym w swojej klasie jakości ich cena jest umiarkowana), zaś wydane pieniądze służą poprawie warunków życia i pracy drobnych producentów i ich rodzin w krajach ubogich.
Dlaczego kawa jest taka gorzka?
Za głód i nędzę w krajach ubogiego Południa często wini się klęski żywiołowe czy niekorzystny klimat. Sądzimy, że w tej sytuacji głodnym można tylko współczuć i ewentualnie złożyć datek na jakąś zbiórkę. Tymczasem głównym winowajcą jest... niesprawiedliwy handel międzynarodowy. Mieszkańcy samej tylko Afryki tracą z tego powodu setki miliardów dolarów rocznie (suma ta mogłaby rozwiązać problem ubóstwa i głodu na całym świecie!). Paradoksem jest, że znaczna część żywności konsumowanej w Unii Europejskiej trafia do nas z krajów, gdzie ludzie głodują, gdyż drobni wytwórcy dostają za swoje plony czy wyroby bardzo niskie ceny, nawet poniżej kosztów produkcji – w ten sposób dotują naszą konsumpcję i wielkie korporacje. Każdy z nas, nabywając tanie towary z ubogiego Południa, nieświadomie uczestniczy w światowym systemie, który sprawia, że biedni są coraz biedniejsi, a bogaci mają coraz więcej. Wiele produktów dostarczają nam niewolnicy, w dużej części dzieci.
Czy dodaje to goryczy naszej kawie i herbacie? Jeśli tak, istnieje alternatywa, która na świecie jest coraz bardziej modna. Jest nią Sprawiedliwy Handel (Fair Trade), międzynarodowy nurt ekonomii społecznej, w której człowiek jest ważniejszy od zysku. W Polsce mało znany, na Zachodzie rozwija się już ponad 60 lat, przeciwstawiając się niesprawiedliwości w handlu światowym. Jego celem jest pomoc w rozwoju drobnym producentom (rolnikom, rzemieślnikom) z Trzeciego Świata – nie poprzez jałmużnę, ale danie im możliwości godnego życia z własnej, uczciwie wynagradzanej pracy. Dostarczają nam szeroką gamę produktów spożywczych, jak kawa, herbata, kakao, cukier trzcinowy, owoce południowe i orzechy, ryż, przyprawy i wiele innych, kupowane od producentów z pominięciem pasożytniczych pośredników. Sprawiedliwy Handel dodatkowo wynagradza produkcję ekologiczną, wypłaca też premie na projekty rozwojowe dla całych społeczności lokalnych, jak budowa szkół, wodociągów, ośrodków zdrowia, szkolenia itp. Zapewnia także
producentom przedpłaty i wieloletnie umowy z gwarantowaną ceną minimalną.
W krajach zachodnich do dobrego tonu należy kupowanie produktów Sprawiedliwego Handlu na upominki, używanie w rodzinach, organizacjach pozarządowych, urzędach, zakładach pracy, instytucjach kościelnych, samorządowych, państwowych, unijnych... trafiają też do stołówek szkolnych i zakładowych, kawiarni, barów i restauracji. Sprzedaż produktów Sprawiedliwego Handlu w skali europejskiej rośnie o ponad 20% rocznie. Sukcesem tej modnej alternatywy jest poprawa warunków życia milionów ludzi na całym świecie.
Wiarygodność Sprawiedliwego Handlu zapewniają dwa systemy certyfikacji: jeden z nich dotyczy organizacji Sprawiedliwego Handlu (WFTO), drugi – produktów (FLO). Większość produktów ma też certyfikat produkcji ekologicznej. Jest to korzystne dla producentów, dla środowiska naturalnego, a także dla konsumentów, którzy otrzymują za swoje pieniądze produkty spożywcze bez szkodliwej chemii, substytutów czy modyfikacji genetycznych. Może nie są najtańsze, ale warte swojej ceny – mają naprawdę dobry smak. Satysfakcja jest podwójna – oprócz niewątpliwej przyjemności, jaka towarzyszy ich konsumpcji, zyskujemy też dobre poczucie, iż współtworzymy świat bardziej przyjazny i sprawiedliwy dla wszystkich.
Pionierem tej działalności w naszym kraju jest Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu. Ma ono status organizacji pożytku publicznego (a więc jest organizacją non-profit), a zarazem - jako jedyne w kraju – ma status certyfikowanej Organizacji Sprawiedliwego Handlu, co wiąże się z przestrzeganiem kryteriów Sprawiedliwego Handlu w całej działalności i członkostwem w Światowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu (WFTO).
Głównym celem Stowarzyszenia jest pomoc dla ubogich rolników i rzemieślników w krajach ubogiego Południa, prowadzona np. w formie promocji i dystrybucji produktów Sprawiedliwego Handlu (Stowarzyszenie prowadzi sklep internetowy oraz zaopatruje sklepy spożywcze i kawiarnie) Podejmuje też współpracę z nauczycielami i szkołami, działając w nurcie globalnej edukacji rozwojowej.
Sprawiedliwy Handel na targach EcoFamily - Targi Kielce, ul. Zakładowa 1
W czasie targów EcoFamily Stowarzyszenie w zaprasza do stoiska, czynnego przez wszystkie dni w godzinach 10.00-17.00, na którym można się będzie zapoznać z ofertą produktów Sprawiedliwego Handlu i nabyć niektóre z nich. Prócz tego Stowarzyszenie zaprezentuje nast. program:
1 kwietnia 2011 r., piątek
10.30 „Ekologiczne i społeczne aspekty międzynarodowego handlu żywnością” - wykład dla producentów i dystrybutorów żywności ekologicznej.
11.30 „Dzielimy banana” – warsztat dla młodzieży, mający na celu zapoznanie uczestników z mechanizmami handlu międzynarodowego i ideą Sprawiedliwego Handlu na przykładzie handlu bananami (ilość uczestników ograniczona).
12.30 Projekcje filmów krótkometrażowych i prezentacji dotyczących Sprawiedliwego Handlu i warunków życia w krajach ubogiego Południa.
2 kwietnia 2011 r. sobota
10.30 „Dzielimy banana” – warsztat dla młodzieży (powtórzenie; ilość uczestników ograniczona).
11.30 Projekcje filmów krótkometrażowych i prezentacji dotyczących Sprawiedliwego Handlu i warunków życia w krajach ubogiego Południa.
3 kwietnia 2011 r. niedziela
11.00 Projekcje filmów krótkometrażowych i prezentacji dotyczących Sprawiedliwego Handlu i warunków życia w krajach ubogiego Południa.
Więcej informacji, sklep on-line www.sprawiedliwyhandel.pl
info@sprawiedliwyhandel.pl
tel. 58/34-55-100
Polecamy: Artystyczna wyprzedaż w Muzeum Zabawek