Sprawiedliwość społeczna według Niemców
Sprawiedliwość społeczna oznacza, iż wszyscy ludzie uzyskują od państwa tyle samo świadczeń i mają takie same dochody - tak uważa tylko 20% Niemców. Opublikowanie wyników przeprowadzonej przez instytut Emnid ankiety zbiegło się z ogłoszeniem reformy podatkowej, którą kanclerz Gerhard Schroeder określił jako społecznie sprawiedliwą. Reforma zmniejsza finansowe obciążenie obywateli.
Ankieta instytutu Emnid wykazała, że zdecydowana większość Niemców - 78% - nie prezentuje postaw egalitarnych. Podpisali się mianowicie pod tezą, że sprawiedliwość społeczna występuje wtedy, gdy czlowiek ciężko pracujący zarabia lepiej niż jego mniej pracowity sąsiad. Według tej samej ankiety, Niemcy zarazem z niechęcią odnoszą się do wielkich fortun swych współobywateli. Za obłożeniem wysokim podatkiem znacznych majątków oraz towarów luksusowych opowiedziało się trzech respondentów na czterech.
Reforma podatkowa, która wejdzie w życie w przyszłym roku, o rok wcześniej niż dotychczas planowano, zakłada, że Niemcy będą średnio płacić podatki o 10% niższe niż obecnie, ale za to zniknie część ulg i subwencji.