ŚwiatSprawiedliwa ekstradycja w USA

Sprawiedliwa ekstradycja w USA

Rząd USA twierdzi, że w sprawach
ekstradycji nie czyni rozróżnień między swoimi obywatelami a
obywatelami innych krajów.

Umożliwiałoby to ekstradycję do Polski Edwarda M., podejrzanego o zlecenie zabójstwa byłego szefa policji gen. Marka Papały.

Edward M. mieszka w Chicago i posiada paszport USA.

Jest polityką naszego rządu dokonywać ekstradycji także obywateli amerykańskich. Były już takie przypadki - powiedział rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości USA, Michael Kulftad.

Dodał, że Stany Zjednoczone tego samego oczekują od krajów, z którymi mają umowy ekstradycyjne.

Poproszony jednak o podanie konkretnych przykładów wydania własnych obywateli, Kulftad nie potrafił ich przytoczyć.

Odmówił także jakichkolwiek informacji na temat sprawy Edwarda M.

Rząd RP przygotowuje wniosek o jego ekstradycję do Polski. Na podstawie umowy o ekstradycji między Polską a USA z 1999 r., obie strony mogą - ale nie muszą - dokonywać ekstradycji swoich własnych obywateli.

Jak oceniają dyplomaci, przypadki wydania przez USA w ramach ekstradycji obywateli amerykańskich zdarzają się niezmiernie rzadko.

Dobrze znane są natomiast przykłady pozbawiania obywatelstwa USA osób, którym udowodniono okłamanie władz przy staraniach o otrzymanie amerykańskiego paszportu, i wydalania ich potem z USA.

Dotyczy to m.in. zbrodniarzy hitlerowskich, którzy po wojnie schronili się w USA ukrywając swoją tożsamość lub np. fakt pracy w charakterze strażnika w obozie koncentracyjnym.

O ekstradycji w USA decyduje Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnie z Departamentem Stanu na podstawie rekomendacji sądu, który merytorycznie bada sprawę.

Tomasz Zalewski

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)