Sprawdź jak podczas urlopu uniknąć "klątwy faraona"
Co drugi turysta wyjeżdżający na egzotyczne wakacje cierpi z powodu zatruć i biegunek. Przypadłości, które dają się we znaki podczas wypoczynku, są często określane jako "zemsta Montezumy" czy "klątwa faraona".
Doktor Agnieszka Wroczyńska z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni radzi, aby w krajach o ciepłym klimacie i wątpliwym poziomie higieny rygorystycznie przestrzegać zasad: "ugotuj, zaparz, obierz lub zapomnij" w odniesieniu do pokarmów, które spożywamy. Poza tym należy pić tylko gorące płyny lub napoje w fabrycznie zamkniętych butelkach. Nawet w hotelach, które deklarują filtrowanie wody, do mycia zębów również używać wody butelkowanej. Lepiej też unikać lodu dodawanego do napojów, bo nie wiadomo, z jakiej wody został zrobiony.
Doktor Piotr Kajfasz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że planując wymarzone wakacje w tropikach trzeba wcześniej pomyśleć o szczepieniach ochronnych i zgłosić się do poradni medycyny podróży.
Według Światowej Organizacji Zdrowia kraje afrykańskie czy południowo-wschodnia Azja - to rejony zagrożone występowaniem: tężca, błonicy, żółtaczki, duru brzusznego i wścieklizny. Chorobom tym można zapobiegać poprzez szczepienia ochronne.