Trwa ładowanie...
Sprawca wypadku w Kamieniu Pomorskim, w którym zginęło 6 osób: to największy błąd w moim życiu
x-news/TVN 24

Sprawca wypadku w Kamieniu Pomorskim, w którym zginęło 6 osób: to największy błąd w moim życiu

Sprawca wypadku w Kamieniu Pomorskim, w którym zginęło sześć osób, przyznał się przed sądem do jazdy po pijanemu i wyraził skruchę. - To był największy błąd w moim życiu - mówił przed Sądem Okręgowym w Szczecinie, gdzie rozpoczął się jego proces. - Oskarżony jest załamany tym, co się stało. Chciałby w więzieniu pracować i przysłać środki dla ofiar wypadku - zapewniał obrońca Mateusza S., mec. Przemysław Kowalewski.
Share
d4h9gi7

Mateusz S. jest oskarżony o umyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób. W Nowy Rok kierowany przez niego samochód wypadł z drogi i wjechał w grupę ludzi. Zginęło pięć dorosłych osób i jedno dziecko.

"To był największy błąd w moim życiu"

- Nie czułem się pijany, jak wsiadałem do samochodu - mówił Mateusz S. - Przepraszam bardzo, nie chciałem, żeby do tego doszło. Teraz wiem, że to był największy błąd w moim życiu - dodał. Wielokrotnie jeszcze przepraszał.

d4h9gi7

Mężczyzna powiedział także, że w dniu wypadku czuł się zmęczony i chciał być szybko w domu. - Na pewno przekroczyłem dozwoloną prędkość, nie patrzyłem na licznik - dodał.

S. raz twierdził, że zanim doszło do wypadku wydawało mu się, że wszystko ma pod kontrolą, innym razem przyznawał, że nie był pewny, czy nadal jest pod wpływem alkoholu. Wyjaśniał, że podczas zabawy sylwestrowej pokłócił się z partnerką Adrianą H. (była w samochodzie podczas wypadku), po zakończeniu imprezy, przed południem, kobieta chciała, by odwiózł ją do domu rodziców w Kamieniu Pomorskim. - To ja wsiadłem do samochodu i ja nim kierowałem. Powinienem po prostu odmówić - powiedział.

Twierdził, że nie rozmawiał z Adrianą podczas jazdy samochodem. - Celem tej jazdy było to, aby najpierw odwieźć Adrianę do mieszkania jej rodziców, a potem, gdy zmieniła zdanie, jak najszybciej wrócić do domu - powiedział.

Dodał, że gdy samochód wpadł w poślizg pomyślał, że coś stało się z autem. - Nie myślałem wówczas, że sama prędkość może spowodować taki skutek. Nie brałem pod uwagę tego, że mogę doprowadzić do takiego zdarzenia. Co najwyżej myślałem o tym, że mogę dostać mandat za zbyt szybką jazdę - powiedział.

d4h9gi7

S. poinformował, że samochód którym jechał był sprawny. Wcześniej twierdził inaczej. Powiedział także, że w Nowy Rok rano wypił niecałą szklankę piwa. Wcześniej twierdził, że 1 stycznia rano nie pił alkoholu. Przyznał też, że 30 grudnia 2013 r. palił marihuanę, a jeszcze wcześniej zażył amfetaminę.

- Nie miałem zamiaru kogokolwiek przejechać, nie było moim celem także wjechanie na chodnik. Nie brałem pod uwagę tego, że sposób mojej jazdy może spowodować wypadek - powiedział.

"Im bardziej płakałam, tym bardziej przyspieszał"

Według relacji Adriany H., 1 stycznia, po kłótni S. zachowywał się wobec niej agresywnie, wyzywał ją.

d4h9gi7

- Ruszył bardzo gwałtownie, wtedy zaczęłam płakać - relacjonowała przebieg jazdy z S. - On jechał tak, że w ogóle nie zwalniał i nie patrzył na samochody. Prosiłam go, żeby się zatrzymał, bo spowoduje wypadek. On wpadł w jakiś amok; patrzył przed siebie. Im bardziej płakałam, tym bardziej przyspieszał. Przy spowalniaczach na jezdni, które jak mijał środkiem, to zwalniał i przyspieszał - powiedziała.

- Nagle skręcił w prawo i wjechał na krawężnik. Zamknęłam oczy, nic nie mogłam zrobić - dodała H.

Wyrok jeszcze w tym tygodniu?

Proces wzbudził duże zainteresowanie mediów. Dziennikarze relacjonujący sprawę i krewni ofiar wypadku słuchali rozprawy za specjalną szybą.

d4h9gi7

Jeśli sąd przesłucha wszystkich kilkunastu świadków i nie pojawią się nowe wnioski dowodowe, to Mateusz S. jeszcze w tym tygodniu może usłyszeć wyrok. Terminy rozpraw wyznaczono na trzy kolejne dni - poza pierwszą we wtorek, mają się odbyć jeszcze w środę i czwartek.

Mateusz S. jest oskarżony o umyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób. Akt oskarżenia mówi także, że mężczyzna miał 2,15 promila alkoholu we krwi i był pod wpływem amfetaminy i marihuany. Prowadził samochód bez okularów leczniczych, do czego był zobowiązany orzeczeniem lekarskim.

S. przekroczył także dozwoloną prędkość, o co najmniej 30 kilometrów na godzinę. Został oskarżony również o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym przed spowodowaniem wypadku.

Jak powiedział dziennikarzom obrońca S. Przemysław Kowalewski, w procesie rozważona będzie kwalifikacja czynów popełnionych przez oskarżonego. - Wątpliwości budzi, czy to w ogóle jest katastrofa w ruchu lądowym, czy mamy do czynienia z wypadkiem ze sutkiem śmiertelnym - powiedział dziennikarzom. - Są to dwa różne czyny w kodeksie karnym; ich znamiona są bardzo zbliżone, stąd też szczególnie przy takich wypadkach, z tak bardzo poważnymi skutkami, istnieje duży problem w zakwalifikowaniu takiego zachowania sprawcy - dodał.

d4h9gi7

Mateuszowi S. grozi do 15 lat więzienia.

W Nowy Rok kierowany przez Mateusza S. samochód wypadł z drogi i wjechał w grupę ludzi. Zginęło pięć dorosłych osób i jedno dziecko. Dwoje kolejnych dzieci trafiło do szpitala; chłopiec, który w wypadku stracił rodziców, był w stanie ciężkim i wymagał opieki na oddziale intensywnej terapii, stan zdrowia dziewczynki był lepszy. Dzieci opuściły szpital na przełomie stycznia i lutego.

S. w 2006 r. zatrzymano na rok prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Mężczyzna był też karany za przestępstwo przeciwko mieniu; miał ukraść w 2012 r. niedużą sumę pieniędzy.

d4h9gi7

Podziel się opinią

Share
d4h9gi7
d4h9gi7
Więcej tematów